Okuyarak var olmak..

kitap-okumak-yasamaktir

​Hayatın en kötü dönemlerinde, kendinizi en yalnız hissettiğiniz anda içinize doğan bir umut ışığının vermiş olduğu heyecan tadında bir rastlandı oldu burası.. 

Nereye baksam yazdıklarından veya düşündüklerinden dolayı en iyi ihtimalle belirli bir kalıba sokulmuş ve öyle lanse edilerek topluma kabul ettirilmeye çalışılmış insanlar gördüm. Yazmanın ve okumanın  böylesine cezalandırıldığı bir zamanda tahtapod.com sitesiyle tanışmak benim için büyük bir şans oldu. 

İlkokulda bir öğretmenim "Okuyun, ne bulursanız okuyun.. hiçbir şey bulamasanız bile kapalı dükkanların camına asılan gazeteleri okuyun. Çünkü sizin en büyük atanız; Atatürk, cephede bile okumayı bırakmamıştı" diyerek ilk öğrenim yıllarımızda okumanın önemiyle büyüttü bizi. 

Hatta yine ilkokulda izcilik eğitimi aldığım okul kursunda;
"-Öğretmenim en iyi izci lideri olmak için ne yapmam lazım?" soruma Mehmet ATASOY öğretmenim;
"Hayatta olmak istediğin şeye okuyarak ulaşmaya çalışırsan kalıcı olursun" cevabını vermişti. Ailem de sağ olsun bu konuda desteğini fazlasıyla hissettirdi hayatım boyunca. 

Hayatımın her safhasında okumanın ayrı bir yeri oldu benim dünyamda. Kitap almak için marketlerin kitap reyonlarında akşama kadar gezmek çok keyifliydi. Fikirleri, fikirlerin sahipleri insanları tanıyabiliyordum bu sayede. Düşünsenize okuyarak her şeyi beyninizde canlandırabiliyor, olayların akışını tahmin edebiliyor veya insanlar hakkında doğru tahminlerde bulunabiliyorsunuz.  

Bunu nasıl mı anladım dersiniz ? Tabi ki  yaşayarak ama daha da fazlasını da okumadan bir şeyler öğrenmeye çalışırken karmakarışık düşüncelerle hiç bir şey öğrenmeden ortada kalan insanların durumlarına bakarak anladım. 

"Bilmeyi bilmeden, bildim diyerek; Boşluğu doldurdum dolu bir boşla" misali tarihi; dizilerde, dini; dinden başka her şeyi anlatan cemaat hocalarında, aşkı ve sevdayı; pembe dizilerde, espriyi; küfreden insanlarda  aramadım.  Bu yüzden de okuduklarımla var oldum ve çok reklamı yapılacak bir etiketim olmasa da fikirlerimle her zaman bir yer edindim. 

Bundan sonra da bu mekanda okuduklarımdan ve sahip olduğum fikirlerimden doğacak yazılarımla burada yazmaya başlıyorum. Sürç i lisan için en baştan özrümü bildirirken, yazarken aldığım keyfi, okuturken tattırmak için ALLAH' tan yardım diliyorum. 

Başınıza ne gelirse gelsin, okumaktan ve düşünmekten gelsin.. 

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

TOPLUMSAL BİLİNÇ ve CORONA
MAHALLEMİZ YANARKEN

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin