TARİHE GEÇEN KANLI AÇILIŞ

​Abd başkanı trump'ın 6 aralık 2017'de israil'in başkenti olarak Kudüs'ü kabul ettiğini dünyaya duyurdu ve büyük elçiliğini Tel Avivden Kudüs'e taşıyacağını duyurmuştu. 14 mayıs günü yani açıklamadan yaklaşık 5.5 ay sonra israil'in kuruluşunun 70.yıl dönümünde açılış yapıldı. Abd söz de Filistin ve israil arasında ara bulucu olup ateşkesi sağlayıp binlerce-yüzbinlerce Filistinli'nin ölümüne dur diyecekti. Ancak Kudüs'ü başkent olarak tanıması büyük elçiliğini taşıması tansiyonu yüksellti. Gazze sınırında binlerce Filistinli bu durumu protesto etmek için yürüdü. İsrail ordusu ve kolluk kuvvetleri tarafından ateş açıldı ve 58 sivil Filistinli hayatını kaybetti,2700 civarı ise yaralı var. Peki ya sonrası? Birkaç avrupa devleti yöneticisi çıktı saldırıyı kınadı. Siyasi ya da ekonomik adım atabilen tek ülke dünya gözünde "kıçı kırık" ülke olarak görülen Güney Afrika oldu. Bu "kıçı kırık" ülke israildeki büyük elçisini geri çekti ve siyasi temaslarını israille tamamen kesti. Ya ülkemiz ne yaptı? Kınama ve hayret ettiğim şekilde "üç günlük" ulusal yas ilan etti. Günümüz ülke lideri Erdoğan'ı israili mavi marmara baskınından sonra özür dileten ve davos "fatih'i" zannedenler "fatih" kesildiği israil cumhurbaşkanı'nın cenazesinde "fatih Erdoğan" en ön saftaydı. Madem ki israil'i kınıyorsun,soykırım yaptığını söylüyorsun kes bütün ekonomik ve siyasi ilişkini siyasi ve ekonomik yaptırım uygula her şey "one minute" demekle olmuyor. Gerçi ilerleyen günlerde önce israil büyükelçimizi ülkemize geri yolladı 2 saat sonrasında ülkemiz de israil büyük elçisini israile yolladı bir nevi kısasa kısas yapıldı. Bu adım doğruydu ancak israil bunu gerçekleştirmeden önce yapılması daha doğru olurdu. Birleşmiş Milletler genel sekreter sözcüsü Stephane Dujarric; İsrail ordusunun Filistinlilere karşı açılan ateşin "minimum biçimde kısıtlanması" çağrısında bulundu. Hani "Birleşmiş Milletler" dünya barışını sağlayıp savaş çıkmasını ve insanların en azından savaş yüzünden ölmesini engelleyecekti?

Savaşsız bir dünya, masumların öldürülmediği bir yaşam istiyoruz! Yaşasın Özgür Filistin!
Yaşasın İnsanlık!

Dip Not; Dünyanın diğer ucundaki bir mazlumun yüzüne inen tokadı kendi yüzüne inmiş gibi hissedebildiğin sürece insansın!
Filistin Halkı Yalnız değildir!

Dip Not2; Türkiye Büyük Millet Meclisin de yapılan görüşmeler sonucu israille yapılan mavi marmara dahil tüm siyasi ve ekonomik anlaşmaların fes edilmesi oylandı ancak mevcut hükümet oylarıyla bu önerge direkt reddedildi! Yani soykırım yapıyorsun, bu hain saldırıyı kınıyorum-kınıyoruz, bir an önce bu saldırılar son bulmalıdır demekle olmuyor. Halk ve insanlık "kıçı kırık" Güney Afrika'nın aldığı kararın alınmasını istiyor.

BEŞİKTAŞ BAŞARISIZ MI?
MASAL

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/