Yeniden Kuruluş Anayasası

yenidenkurulusanayasasi

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan 12.02.20.21 tarihinde yaptığı açıklama da " yeni anayasa " nın nasıl oluşturulacağı gibi detaylar hakkında konuştu. 

Bir de yeni oluşturulucak olan anayasaya hiç utanmadan yahut sıkılmadan "Bu anayasanın ismi 'Yeniden Kuruluş Anayasası' olacak" şeklinde bir isim belirlemiş. 

Bu maalesef ki trajikomik bir durumdur. Zaten var olan yani kurulu olan bir devlette "yeniden kuruluş anayasası" oluşturmak ya da oluşturacağız demek oldukça gülünçtür. Şu an aktif olan ve kullanılan 1982 anayasası askeri düşünce ve kaba tabirle askerler tarafından hazırlanmıştır. 

Temel hak ve hürriyetler özellikle de grev hakları ve işçi hakları sınırlandıran bir anayasadır. Kusursuz değildir oldukça fazla kusuru vardır. Ancak yeni oluşturulacak olan anayasa için "Yeniden Kuruluş Anayasası" demek yahut o şekilde yapacağız demek bu ülkenin kurucusuna ve kurucu kadrolarına karşı saygısızlıktır. 

Siz düzgün kuramadınız biz düzgün kuracağız demektir. Elbette hiç kimse kusursuz değildir ilk oluşturulan anayasadan bugüne kadar gelen 1982 anayasası dahil olmakla beraber her anayasada eksiklik,kusur yahut hatalar mevcuttur. 

Toplumun aklıyla ülkemizin kurucusu ve kurucu kadrolarıyla dalga geçmektir. Şu da unutulmamalıdır ki 1982 anayasası referanduma sunulduğu zaman yani  7 Kasım 1982'deki halk oylaması ile 1982 Anayasası, yüzde 8.63 'hayır' (1.626.431 seçmen) oyuna karşılık, yüzde 91.37 'evet' (17.215.559 seçmen) oyuyla kabul edildi.

O zamanlar alkışlayan ve şakşaklayanlar şu an kendilerine oy veriyor :)

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Tavşan Atlet!
AĞABEYİM'E RAHMETLE

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin