Bir Kitap

1EA37903-D913-4821-B43C-B721CC97B987

Türkiye Ve Oniki Ada

Bu gece başka bir kitap anlatacaktım, onu yarına bırakayım. Bu çalışmayı çıkar çıkmaz almış, tanıtmak üzere bir kenara ayırmıştım. Sonra araya başka şeyler girdi ki unutmuşum. Bir hocamızın sayfasında yayınevinden yapılan paylaşımı görünce söz etmek istedim.

Bildiğiniz gibi ONİKİADA konusu, bizim güncel siyasi gündeme, arada sırada "gündem değiştirmek" için gelir.

Biliyorsunuz tarih bilgisini "Fesli Kadir" den edinmiş ve öğrendikleriyle kendisini "alleme" sanan bir dangalak ve bunun kölesi olmuş bir kitle var. Bu kitle, malum dangalak lakırdadıkça, sosyal medyada ve bunların tartışma programları müdavimi olan tiplerin "birilerini karalama yarışına" girdikleri bir konudur bu ONİKİADA konusu.

Öyle ki, lisede öğrenci olan bir genç, "öğretmenim söyledi ki Atatürk on iki adayı satmış" gibi bir saçmalıkla muhatap olabiliyor... Yani dangalaklık malumunuz diz boyu.

Gerçek nedir?
Bunu öğrenmek ve çocuklarınıza anlatmak isterseniz işte bu titiz çalışılmış, arşivlerde dirsek çürütülmüş bir çalışmanın ürünü. 

Yazarı şahsen tanımıyorum (bazen diyorlar arkadaşınızın kitabını övüyorsunuz diye) ama sosyal bilimler konusunda yapılan çalışmaları ve titiz çalışanları yakından takip eder, yazdıkları her satırdan bir şeyler öğrenmeye çalışırım.

Bu çalışmayı yapan genç bilim hanımı İngilizce, İtalyanca, Yunanca ve Farsça kaynakları okuyabilen, analiz yeteneği yüksek bir akademisyen. Halen Kültür Üniversitesi'nde Öğretim Üyesi olarak çalıştığı yazıyor künyesinde...

Ben onu "Uzun 19. Yüzyıl ve Müzik" makalelerinden de biliyorum. Belki bir gün bu konuda kapsamlı bir eser verecek ancak asıl işi yakın tarihimiz. Her şeyden önce ciddi bir entelektüel (Bizim Akademi dünyasında pek bulunmayan bir tip anlayacağınız)...

Bu kitabı okurken bir bölüme denk geldim. Çok bakir bir alandır: "2. Dünya savaşına doğru Akdeniz ve Türkiye" konusu çalışılmadı üzerinde durulmadı. Bu eserde buna denk gelmek mutlu etti. (ancak müstakil bir çalışma gerektiren konu, ve yazarımız bir gün umarım bu konuda geniş kapsamlı bir eser verir)

Öğreneceğiniz çok konu var bu kitaptan; "NYON Sözleşmesini" bilir misiniz? 
Atatürk ile Tevfik Rüştü Aras arasındaki huzursuzluk, İsmet Paşa'nın istifasına giden süreç...(Hadi merak edin bunu) 

Meis adası civarındaki kayalıkların adacıkların hukuki durumu hakkında ne biliyorsunuz örneğin? 

Değerli anne babalar, lise öğrencisi, üniversite öğrencisi olan çocuklarınız varsa, lütfen yakın tarihimizi, arşivlerde dirsek çürütmüş olan bilim insanlarının çalışmalarından öğrenmesini sağlayın. Bu kitabı alıp hem siz okuyun, hem de çocuklarınızın okumasını sağlayın. 

Uzatmayayım...Herkesin okuyabileceği bir dil ile yazılmış, slogana, hamasete kaçmadan, bilimsel titizlikle işlenmiş enfes bir çalışma.

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

İHVANCI PRİZMA VE LİBYA TEZKERESİ
ÇALINAN UMUTLAR

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin