BOZKURT

20220321-175110Bozkurt

Mustafa Kemal ATATÜRK'ün isteği ve 1924 senesinde Bakanlar kurulunun 1111 numaralı kararı ile İstanbul Üniversitesine bağlı; Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü, Ord. Prof. Dr. Mehmet Fuat Köprülü tarafından kuruldu.

Bu Enstitü'nün sembolü Tanrı Dağlarının önünde meşale tutan bir Bozkurt Simgesidir. Mustafa Kemal Atatürk'ün isteği üzerine böyle yapılmıştır ve amblem "Türk'ün İlim Ateşi Tütsün" anlamına gelmektedir.

Aşağıdaki semboller Harf devrimi öncesi ve sonrası enstitünün logosudur.

"Türkiyat Enstitüsü" Türk Edebiyatı, tarihi, sanat tarihi ve müziği gibi Türk kültürünün alanlarında bilimsel araştırmalar yapmak ve kurulacak olan diğer üniversitelere önderlik etmek için kuruldu.

Bugün üniversitelerimizde çok sayıda Türk Dili ve Edebiyatı bölümü var. Bu logo, üniversitelerimizdeki "Türk Dili ve Edebiyatı" bölümlerinin girişlerine kesinlikle konulması gerek. Türkiyat Enstitüsü ila başlayan ve yapılan önderliğin yayılması gerek.

Bozkurt, bu haliyle cumhuriyetimizin "İlim Ateşi" amacını, "Bilimin en gerçek yol gösterici" olmasının da bir sembolüdür. Bu yüzden bu sembolün bayraklaştırılarak tüm eğitim kurumlarının girişinde Türk bayrağı ile birlikte gönlerde olması gerekir.

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

TÜRK DÜŞMANI ETNİK MUNAFIKLAR
SAYIN MERAL AKŞENER VE İYİ PARTİ AKP’NİN KORKULU R...

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin