KARTALTEPE PANORAMİK MÜZESİ

27.03.2017 tarihli SAKARYA ŞEHİTLERİNE SAYGISIZLIK ve 16.12.2018 tarihli SAKARYA ZAFER ANITI'NDAKİ TAHRİBAT başlıkları altındaki yazılarımızı bizi takip etmiş olanlar hatırlayacaklardır.

2017'deki yazımız bir uyarı idi ve yetkili mercilerce vaktinde önlem alınmadığı için, 2018'deki tahribat meydana gelmiş ve şahsım tarafından tekrar bir yazı kaleme alınmış, yerel gazetelerimiz sağ olsunlar olaya duyarsız kalmayıp şahsımın da adını "Polatlılı Vatandaş Serhat KAHRAMAN'dan sert tepki" olarak anmak suretiyle bu tepkimizi gazetelerine taşımışlardı.

Bu uyarı ve tahribatın üstüne, "nihayet" yetkililerce bir takım tedbirler alınmış ve bazı durumlar nihayet iyiye doğru gitmiştir.

İyiye, doğruya, güzele doğru giden her gayreti takdirle karşılamak gerekir. Hele ki bu iyilik, doğruluk, güzellik Türk Milleti'nin millî şuuruna yönelik "lehte" bir hamle ise... Türk Milleti'nin lehine olan her faaliyet en çok bizi mutlu kılar. Biz de kötüyü nasıl eleştiriyorsak, güzel işleri de takdirle ve mutlulukla karşılamasını biliriz. Öyle de yapıyoruz ve Türk'ün millî şuurunu uyanık tutacak millî tarihi gelecek nesillere aktarma gayreti gösteren her yetkiliyi saygıyla selamlıyoruz.

...

18.12.2022 Pazar günü, saat 14:00 suları işten güçten fırsat bulup; biraz da Sinop'tan gelen misafirlerimi bahane etmek suretiyle Sakarya Meydan Muharebesi'nin yaşandığı yüksek tepelerden birisi olan Kartaltepe mevkiine bir dizi ziyaret gerçekleştirme imkânım oldu. Bu ziyaret hem beni, hem de misafirlerimi ziyadesiyle memnun etti.

Türk ruhuna, millî harsına, millî tarihine ve 13 Eylül 1921 Sakarya Meydan Muharebesi'nin yaşandığı Polatlı şehrine yakışan bir "panoramik", yani geniş bir görüş açısını içine alan müze...

Kartaltepe'de "DUR YOLCU" anıtı, hemen yanında devasa ve içi buram buram tarih kokan "KARTALTEPE PANORAMİK MÜZESİ."

Üçpınar köyü ile Çekirdeksiz köyü arasında bulunan Duatepe Anıtı'nın bulunduğu, Sakarya Meydan Muharebesi'nin en çetin mücadelerinin yaşandığı tepeye, daha doğrusu şanlı Türk mazisine selam verir halde...

Kartaltepe Panoramik Müzesi'nin içinde neler yok ki?

Her katında Türk tarihinden sayfalar, anlatımlar...

Balmumundan yapılmış ve her biri ilim adamlarından detaylı bilgi alınarak, birebire yakın Türk büyüklerinin heykelleri sanki gözünüzün içine bakıyor ve "UYUMA! Nerede olduğunu bil!" der gibi.

Balmumu heykelleri mübalağasız çok başarılı. Şayet mübalağa ettiğimi düşünen arkadaşlarımız varsa, onları Polatlı'ya davet ediyorum. Birebir, kendi gözleriyle görmelerini ve bu tarih yolculuğunu deneyimlemelerini tavsiye ediyorum.

Mustafa Kemâl ATATÜRK, millî mücadele dönemi, mübarizler ve mübarizeler, Osmanlı'da hangi padişah zamanında ne kadar toprağımız vardı "video" yansıması, Sakarya Meydan Muharebesi'nden kalan kılıçlar, tüfekler, üniformalar, mermiler, bombalar ve sair...

Birinci kat haricini bir rehber eşliğinde ve panoramik müzede yorulmadan yapacağınız bir yürüyüş rampasıyla gerçekleştiriyorsunuz. Her katta önemli bir konuya mutlaka özet de olsa temas edilmeye gayret edilmiş.

Bu tarih yolculuğunda sizi üst katlarda sona doğru bazı "video"lar ve bu "video"ları seyretmeniz için sinema salonları karşılayacak. Koltuklarınıza kurulacak ve maziye doğru yolculuk yapacaksınız.

Çok fazla detay verirsem, gelmezsiniz.

O yüzden bu yazımda sizlere şöyle veda edeyim:

-BEKLERİZ.

T.T.K.

Serhat KAHRAMAN / 13.12.2022

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

KEŞKE DİYORUM
SON DEFA MI?

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin