VAY ANASINI!!!

wadiesaid

Edward Wadie Said, ülkemizde çok iyi tanınan bir düşünür, yazar. Hemen hemen tüm eserleri dilimize çevrildi sanıyorum ama ülkemizde en çok 1978 tarihli"Oryantalizm" isimli kült eseri ile bilinir.

Bilirsiniz Filistin kökenlidir, hayatının bir döneminde mültecidir ve Columbia, Harvard, Stanford ve Yale gibi dünyanın en önemli üniversitelerinde"Karşılaştırmalı Edebiyat" üzerine Profesörlük yapmıştır. Aynı zamanda Felsefe doktoralıdır. Çok dilli bir entelektüel olmasının yanı sıra aynı zamanda başarılı bir piyanistmiş. Bir dönem The Nation dergisinde müzik eleştirmeni olarak çalışmış ve müzik hakkında dört kitap yazmış...

Bana gelince; bu kitabı bugün okuyuncaya kadar onun muhteşem müzik birikimi hakkında hiç bir şey bilmiyordum. Paylaştığım sayfadaki Maurizio Pollini'nin Chopin etüdleri yorumu üzerine satırları okurken hayrete düştüm. Onun için başlıktaki avam şaşkınlık ünlemeni kullandım.

Çağdaş batılı bilim insanları sadece tek bir disiplinde yazmıyorlar, sadece tek bir alanda kilitli kalıp ortalıkta at gözlüğü ile dolaşmıyorlar (Doğulu ila Batılı bilim insanları arasındaki farklardan biri de bu).

Genel kültürleri, uğraşıları, hobileri, tutkularıçeşitlilik gösteriyor. Bir takım uluslararası ve yerel sorunlar karşısında gerektiğinde iyi bir "AKTİVİST" olmasını da biliyorlar başkaldırabiliyorlar. (Said, İsrail'in politikalarına karşı duruşundan dolayı bazılarınca "Terör Profesörü" olarak etiketlenmiştir de.)

Edward Said, Lösemi ile 12 yıl mücadele etti ve 2003 yılında öldü, paylaştığım sayfada bahsi geçenMaurizio Pollini halen Milano'da yaşıyor(79 yaşında).Şu an bu satırları yazarken, Said'in övgüyle bahsettiği "Chopin - 24 Etudes Op. 10", "Deutsche Grammophon" kayıtlarını Youtube'dan dinliyorum×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Aklıevvel
Bardağın Dolu Tarafından Bakmak

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin