Thierry Hentsch...

THensch2

"...ötekinin inkârı sonuçta kendi kendini reddedişinin yansımasından başka bir şey değildir."

Thierry Hentsch

Hani oryantalizm, oryantalizm eleştirir üzerine çalışan dostlar varsa Thierry Hentsch metinlerine göz atmasında fayda var bence.. Bu konuda yazılan makalelerin dipnotlarında, bu yazarın metinlerine atıflara pek denk gelmedim. 

İsviçre'de doğup Kanada'da noktalanmış bir yaşam (1944-2005), Kanada Montreal Üniversitesi siyaset bilimi başkanlığına kadar gelmiş bir hayat. 

Doğuyu öğrenmek için Kızlhaç'ta görev alıp, 5 yıl boyunca Şam, Gazze, Nijerya, Ürdün, Bangladeş'de çalışmalar yapmış biri... (Bizde bir profesöre "Doğu sorunu/Kürt sorunu hakkında bir eser hazırla, dolaş Hakkari'de" deseniz, 15 gün bağlasanız durmaz)...

Batının ötekisi olan "Doğunun" Batı tarafından "kurgulanmış, klişelenmiş" olmasını eleştirdiği kadar. Doğunun da Batı karşıtlığının eleştirisi de var metinlerinde. 

Bence siyasi tarih, ilahiyat, edebiyat alanlarında çalışanların, makale yazanların es geçmemesi, incelemesi, bilmesi gereken bir düşünür. Nedense pek Türkiye'de ilgi görmedi, Daha çevrilmeyi bekleyen metinleri var. 

Bu iki eser, bu konularla ilgili olarak herhangi bir metin okuduğumda, metinlerdeki çağrışımlar nedeniyle sık sık göz attığım, kitaplığımda "bildik" yerde durur. Bu gece de başka bir eser okurken, bu kitaplardaki altını .çizdiğim satırları tekrar taradım, çıkartmışken tavsiye edeyim dedim.

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

ENGELLERİ AŞMAK
HAYAT ve BİZ

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin