MUHAFAZAKAR OLMAK...

Ülkemizde "muhafazakar" olduğunu söyleyen kişiler çok ama bunlar çağdaş anlamada "muhafazakar" değiller. Bildiğimiz GERİCİ tipler. Yani korumak istedikleri T.C. Devlet felsefesi ya da Türklüğün değerleri değil.

Bu kitap, İngiliz modern muhafazakar filozofu olan Roger SCRUTON'unönemli bir çalışması. Bu eserde sunulan "Muhafazakar Siyaset Felsefesi", Avrupa'daki muhafazakar aydınlar ve politikacılar açısından önem taşımaktadır. Dilimize yeni çevrilen bu eseri, umarım "sağcıyım" diyen cahil cühela kesim okur.

Bir İngiliz "Muhafazakar" neyi muhafaza etmek, korumak ister;

Şunu baştan belirteyim hiç bir Avrupalı muhafazakar bizim sığırlar gibi; "geriye gitmek" "geriye- geçmişe ait" olanı günümüze taşımak istemez. Hiç bir İngiliz Muhafazakarı, 16-17. yüzyıllara ait, ne bileyim örneğin 1. Elizabeth dönemine gitmek o dönemlerin Puriten baskılarıyla yaşamak istemez. Böyle bir özlemi ve talebi yoktur.

-Çağın getirdiği değerlerden, seküler- laik devlet modelinden taviz vermez.
-İfade özgürlüğü önemlidir (paylaştığım sayfalara bakabilirsiniz bu konuda)

Bu kitaptan çok bilgi edindim, yazarın üslubunu-konuyu sohbet havasında anlatımını çok sevdim. Bu yüzden de dilimize çevrilen iki eserini daha ısmarladım (Modern Felsefenin Kısa Tarihi ve Akıllı Kişiler İçin Felsefe Rehberi)...

Sir Roger Vernon Scruton, geçen yıl ölmüş. Dilimize çevrilmeyi bekleyen 40-50 eseri var. Adam tam bir entelektüel: Şarap üzerine kitabı var (I Drink Therefore I Am: A Philosopher's Guide to Wine, 2009) umarım bu eseri de dilimize çevrilir.

Müzik çalışmaları da var, adam opera librettosu yazmış daha ne olsun.
Müzik, Avcılık, Kant, Spinoza, Estetik Mimari, Göç, Kültür, Hayvan hakları vs üzerine çok sayıda kitabı var.

(Laf aramızda, bir bu sağcı adama bakıyorum, bir de bizim sığır sağcılara. Ülkemde bu adamın tırnağının kiri kadar entelektüel sağcı, muhafazakar bulsam secde ederim ona)

Bu kitabı okuyunuz tavsiye ederim, özellikle "sağcıyım" diyenler...


×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

İYİ PARTİ AMAN DİKKAT
AHLAKA GİDEN YOL

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin