BİR KİTAP

bogazdakibeyazruslar

Boğazdaki Beyaz Ruslar 1919-1929 | Prof. Svetlana Uturgauri


Daha önce bir kitap paylaşımımda (Beyaz Ruslar - Esir Şehrin Misafirleri | Bülent Bakar) Ekim devrimi sonrasında, ülkemize gelen "Beyaz Rus" olarak bilinen mülteci akını hakkında bir kitap paylaşmıştım. Bu konuya epey taktım son günlerde.

Bu kitabı uzun uzun anlatmayacağım, çünkü baskısı yok ve ben kitabı yayınevine giderek kıyıda köşede kalmış olanını aldım.Geçtiğimiz hafta içinde bitirdim. Konunun Rus tarafından detaylı anlatımı bu eserde var. Konu hakkında "göçün 100. yıldönümü" nedeniyle bazı çalışmalar yapıldığını duydum, bu konuda makaleler kitaplar çıkabilir.

Mütareke dönemi üzerine okurken bu konuya denk gelip meraklanınca araştırıp kitap keşfine çıkmam iyi oldu. Epey merakımı giderdim. Hatta bugün bir kitap daha keşfettim (ki sanırım başka yok), listeme aldım ısmarlayacağım.

Aslında bu konuda Türk-Rus yapımı filmler de diziler de çekilebilir ve iki dilden piyasaya sunulduğunda çok da ilgi çeker iki ülkede de.

Ekim Devrimi sırasında, ülkeden kaçanlar sadece İstanbul'a gelmedi.Gelibolu 'da da o göçün hikayeleri ve izleri var. Doğu sınırımızdan da gelenler oldu, Kars ve çevresine.Hatta Rusya'nın, (yani dönemin SSCB), sınırdaki muhaliflerin sınır kentlerimizde barınmasına karşı çıkıp diplomatik atak başlatması da var tarihimizde. Çok çok acı ve ilginç hikayeler var ve bunlardan sinema, dizi, romanüretilebilinir zannımca.

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

ALİ KEMAL'İN O MISRASI
SOYUNA İHANET EDEN KEKLİK

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin