BİR KİTAP

lars_svendsen

Lars SVENDSEN, Hayvanları Anlamak

Lars SVENDSEN, benim takip ettiğim yazarlardan biridir. Onun kitaplarını hiç bir felsefi birikiminiz olmasa bile kolayca anlar ve zevkle okunursunuz Bazıları onu "popüler" "light" felsefe yazarı gibi görür. Ancak metinleri sıkı metinlerdir.

"Yalnızlığın felsefesi", "Kötülüğün felsefesi", "Sıkıntının felsefesi", Korkunun felsefesi" isimli kitapları, akademik makalelere de referans, dipnot olacak kadar yetkindir. Lars Fredrik Händler Svendsen Norveçli bir filozoftur. Bergen Üniversitesi Felsefe Bölümünde profesördür.

Evet gelelim bu kitaba; Eminim hayvansever dostlarımın öncelikli ilgisini çekecektir.

Kendinizi bir hayvanın yerinde, yani onun derisinin altında olduğunuzu düşleyebilir misiniz? Onun penceresinden "İnsan olmaklığa" nasıl bakardınız. Ya insan dilini konuşan sizinle sözlü iletişim içinde olan bir kediniz olsa evde ne kadar rahat olurdunuz?

Banyo yaptınız, çıktınız ve çırıl çıplaksınız, odaya geçip giyinmeye başladınız. O sırada evdeki kedinizin ya da köpeğinizin size bakışları sizi utandırır mı?

Hani bazen balkondan dışarıya bakarken sokakta gelişen olaylara hareketlere bakıp yorum yaparsınız ya, Acaba kedi ya da köpeğiniz size bakıp yorum yapabilir mi? Yani "yorum" sadece biz insanlara ait bir yetimidir?
Siz hayvanların hareketlerini yorumlarsınız. Onların bir anlık bakışından "üzüntülü mü" , "mutlu mu" , "sizi seviyor mu" "acısı ağrısı var mı" sorularına ilişkin yorumlarda bulunabilirsiniz.

Size o hayvanlar da size bakıp, dile getiremediği size söyleyemediği yorumları oluyor mudur? Bir bakıma, iletişim içinde olduğumuzu düşündüğümüz bir hayvanı „insan biçimine" sokarız. "Kıskanç" deriz, "Haris" deriz, "Nankör" deriz, "Kurnazlık düşünüyor" deriz, "Yine bir kötülük peşinde" deriz. Bu düşüncelerimiz nereden kaynaklanıyor sizce?

Bir "hayvan bilincinden" söz etmek, üzerine bir şeyler yazmak mümkün mü?
Evdeki hayvanınız, "sahibim beni koruyor, seviyor, besliyor, oynuyor o halde sahiplerim bir TANRI olmalı , bende onun sadık kulu kölesi olmalıyım ki kurtuluşa ereyim" şeklinde düşünüyor mudur?

Çok soru sıraladım biliyorum. Bu sorular hakkında fikir sahibi olmak isterseniz bu kitabı okuyun derim. Bu karantina günlerinde Lars SVENDSEN'in tüm eserlerini ısmarlayıp okuyun tavsiyesinde bulunuyorum (daha önce buradan önceki eserlerini de kendimce tanıtmıştım)...

Haydin kitaba, Kitap okumak uykundan daha hayırlıdır.

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

​NE DEMİŞTİK, NE OLDU?
SEVDİĞİM (II)

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin