Bir Kitap

GencKizKalbiCover

Mehmet Rauf - Genç Kız Kalbi

Bu geceki kitap yine Bir Mehmet Rauf eseri. Özellikle kadın dostlarıma bir göz atmasını tavsiye ediyorum. Bu eseri okurken 1911 yılına ait olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.

Hani günümüzde kadına şiddet , kadın hakları, kadın sığınma evleri, kadınlara yolda yapılan tacizler vs vs vs. gündemimizde değil mi? (Ne kadar acı bir hal aslında)

Bir de bildiğiniz gibi, kadına eski Sami zihniyeti ile görevler biçip, o biçilen alandan dışarı çıkmamasını telkin eden yobaz öğretiler ve dini anlayışlar var. Bu anlayış o kadar ahlaksız ki, önce erkeklerin tacizine uğratıp sonra da "kadını korumak" için ambalajlayan, kafesleyen bir ideoloji.

Bir birey olarak, erkeğin eşiti olmaya yönelen kadına vurulan damgalar var. (bunları dillendirmeyeceğim, bilmeyen yok) ... Daha acı olan ise "Bir Kadın olarak susun" diyen yobazlığı destekleyen kadınların olması…

Esere geleyim;

Bir günlük okur gibi (ki formatı öyle), o dönemdeki bir genç hanımın diliyle, bulunduğu topluma ait eleştiriler var. Bunun için kapakla birlikte paylaştığım bir örnek sayfayı lütfen okuyun.

Aradan 110 yıl geçmiş , paylaştığım sayfada Pervin'in kalemi aracılığı ile dökülen sorunlar halen var mı? Belki Cumhuriyetin getirdikleriyle belli bir çevrede yaşayan kadın dostlarım için bu tip sorunlar olmayabilir. ancak ağırlıklı olarak bu toplumda kadının feryatları bu sayfadaki feryatlar gibi..

Sadece bir sayfa paylaştım. Eserde yer yer enteresan bilgiler var. Örneğin toplumun genelinden farklı çarşaf ile (kara çarşafın dışında) sokağa çıkan kadınlara yönelik tacizler var (daha önce tarih eserlerindeki sayfa paylaşımlarımda aynı bilgi var)…

Sayfama giren görür, okuyanlar bilir 22 Kasım 'da Mehmet Rauf'un "Serap" isimli eserini paylaşmıştım. Ve o kitabı anlatırken son satırlarda yazdığımı aynen tekrarlıyorum.

"Gençler ya da yaşlılar, lütfen bu eski eserleri okuyunuz. Bu eserler sadece bir aşk hikayesi anlatmaz. dönemine ayna tutar, sosyolojiyi anlatır. " demiştim.

Lütfen bu eserleri okuyun. Fiyatı telif olmadığından ucuzdur sadeleştirilmiş dil ile sunulduğundan rahatlıkla okur anlarsınız. Bakın bu kitap bu hafta İş bankası kitap evlerinde %40 indirimde . Kitap zaten 9 TL.. İndirimli haliyle 5 TL gibi, yani sakız parasına kitap...

Kartal Yolcu


×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

DAVAYA ADANMIŞ BIR HAYAT: ALİ METİN TOKDEMİR
DEĞİŞEN GÜÇ DENGELERİ VE GLOBAL REELPOLİTİK

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin