TARİH TEKERRÜRDEN Mİ İBARET?

tarihTekerur

Konu çok tartışılmış lakin bir karara varılamamış muallak bir konudur.

Bizler genelde aynı şeyleri yaparak farklı şeylerin olmasını bekleyen tuhaf hallere girdiğimiz için tekerrür edip etmemesi çokta önem arz etmiyor aslında.

Tarihin ilk çağlarından beri bizim Türk Milleti olarak öyle huylarımız var ki asla değişmemiştir.Bu huylarımız bize tarihin hep tekerrür ettiği hissini yaşatmaktadır.İsterseniz bu huylarımız nelermiş onlara bir bakalım.

  1. Kendimize olan aşırı güven
  2. İnsanoğluna çok güvenmemiz
  3. Kendimizden olana değilde yabancıya olan itimadımız

Belkide millet olarak bizi en çok yıpratan huyumuz kendimize olan aşırı güvenimizdir.​

Öyleki bu güven işlerimizi zamanında yapmamıza hep engeldir.Ben yetiştiririm,ben hallederim,ben yaparım,onlar kim ki en çok kullandığımız kalıblar haline gelmiştir.Fakat bu tavır bize çok pahalıya patlamıştır.Sadece yakın tarihimizden iki örnek Çanakkale ve Sarıkamış desem herhalde yeterli olur...

Yaşadığı tarih boyunca komşularının yada dostlarının ihanetine en çok uğrayan millet şüphesiz Türk Milletidir.Her seferinde Çinin tatlı sözüne kanmış,yumuşak ipeğine aldanmıştır.İngiliz ipine sarılmada sakınca görmemiş,Fransıza ayrıcalık tanımada,İspanyanın yokedeceği Yahudiye kucak açmada geri durmamıştır.Dost saydığı,inandığı,mazlum gördüğü her milletin yardımına koşan onları kollayıp korumaya çalışan Türk Milletine bu milletlerin cevabı Türk Milletini yok etmeye çalışmak olmuştur.Çok uzağa gitmeye gerek yok...Bosnada,Karabağda,Çeçenistanda,Doğu Türkistanda bunu görmemiz mümkündür.

Üçüncü huyumuz olarak ele alacağımız yabancıya itimat huyumuzda her devirde kanımızda depreşen bir yaradır. Bir devir Çinliye,bir devir Budiste,bir devir Nizam ı Mülk ile Farsa,bir devir halifelerle Araba,bir devir devşirmelerle ecnebiyi adam sayıp işleri onlara gördürmeyi büyüklük zannetmiştiler.Bu yabancı hayranlığının sonu yıkımla bitmiştir her daim.Bu yıkıntıları yine Türklük diye ortaya çıkan yiğit bir Türk evladı onarmayı başarıp yeniden muhteşem yapılar haline getirmeyi bilmiştir.Ne zaman ki Türklük unutulmuş yine bu muhteşem yapılar yıkıntı haline gelmiştir.

Akılda kalması için diyelim Osmanlının son döneminde ordu komutanlıkları dahi Almana verilirken bir bozkurt Mustafa Kemal ortaya çıkmış Çanakkalede tarihin seyrini değiştirip Türkün makûs talihini yenmiştir.Sonrasında Türklük bilinciyle Anadoluda muazzam bir eser Türkiye Cumhuriyeti diye bir şaheser ortaya çıkarmıştır.

Son olarak şunu diye bilirim Türk Türklüğünü unutmazsa tarih asla tekerrür etmez.Ne Mutlu Türküm Diyene


Mehmet Kara
Demirdağın Kurtları EKDD Genel Başkanı

Elbisende Yamaların
Denden

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/