Nefs uğruna nefesden vaçgeçmek !

93277966_10219819044740357_3712084287688802304_o

Nefsimizi besleyerek nefesemizden geçtiğimizi bir görünmeyen olan Coronavirus dolayısıyla gelmiş olmamız büyük bir ihtimal. Nefse hizmet etmek insanların nefesini alır.

Aslında söylemek istediğim nefse dayalı bir maddeci yaşam yani son yüzyılın sanayileşme, kapital odaklı sistemleri ve insanlığı nereye götüreceği bilinmeyen ''modern dünya yaşamı'' insanları tempelliğe, aklı kullanmamaya, kolaycılığa yönlendiren teknolojiler ve insan bedeni için hiç uygun olmayan ama kapitalin kar etmesine hizmet eden çalışma sistemleri.

Moda, marka, yaşam stili, sınırı olmayan maddi zenginlik hayalleri, gerçeklerden kopuk sahte yaşam yeni insan şekli yaratma çapaları başarıya ulaşmış, insanlar kapitalist sistemin araçlarına kendini teslim ederek nefsine yenilmiştir.

Dünya oldu olalı değişmeyen bir şeyin farkında olmak lazım!

İnsanlara hayatları boyunca şekil vermek, yani design etmek yaşamlarına yön vererek hayatlarının sonuna kadar güç odaklarına hizmet edilmesini sağlamak. Modern dünyada bunlara toplum mühendisleri veya sistem kurucular diyorlar.

Semavi dinlerde de öyle değil mi verilen mesaj ile nasıl olunacağını söylemiyorlar mı doğumdan ölüme kadar süre içinde neler yapmamız gerektiğini söylemiyorlar mı söylüyorlar. Tüm bunların yanında binlerce yılda insanlığın oluşturtuğu kültür, töre, kimlikleri nereye koyacağız. Kadim kültürler, Semavi dinler İyiliği, insan olmanın erdemini anlatırken biz neye göre karar verdik, ne olduk, ne oluyoruz.

Kapital kültür geldi aklımızı başımızdan aldı.

Nefs ile meşgul olan aklını kullanmaz! Yazılı ve görsel dünyanın bize sundukları sahtelikler arasında insani değerlerin kaybolduğunu farketmedik. Aklımızı 'modern dünya'' şeytanlıklarında aklımızı kaybettik şeytana kiraladığımızı anlayamadık, nasıl anlayabilirdik ki nefsimizin beşinde koşarken.

Bizi biz yapan kimliğimizi, tarihi değerleri ve inançlarımızı sattık evet sattık bir kuruş kapitale kendimize tarihimize ihanet ettik. Hemde hep suçladığımız şeytanın aklına gelmeyecek kurnazlıklarla. İhanet ettik ve bunları hep marifet sandık kendimizi kandırdık. Atalarımızın bize öğütledikleri ile, inançlarımızla dalga geçtik ``Onlar eskilerde kaldı, eski olan her şey kötüdür dedik``ve bizi biz yapan değerleri kendi ellerimizle öldürdük. ''Allahın verdiği canı sadece allah alır'' unuttuk kalplerimizi dinlemedik.

Tüm bunları biz kendimiz, kendi ellerimizle sosyal davranışlarımızla yaptık. Ama hiç üzerimize almadık kendimizi sorgulamadık gerçi hiç bir şeyi sorgulamadık hep sorumluluklarımızı bize düşeni başkalarına, Allah'a, Devlete, Millete, Topluma, Ona, Şuna buna ve Atalaramıza havale ettik. Her şeyden kendimizi ayrı tuttuk, kendimizi ak sütten çıkmış kaşık zannettik. Ama gerçekde şeytanlaştığımızı hep gözartı ettik kabul etmek istemedik ve iki yüzlü ahtapot misali 3 kalbi yaşamlar sürmeye başladık.

Coronavirüs musibeti belki de hatalarımızı anlamamıza, kim olduğumuzu ne uğruna yaşamamız gerektiğini hatırlamamıza vesile olur. Gerçek değerlerin değerlerimizin tekrar farkına varmaya kendi hayatımızı yaşamayı kendi sorumluluklarımızın bilinçinde ayrıştırmadan birlik olmanın dirlik getireceğinin farkında olmayı sağlar.

Sorgulanmamış sistemler yaşanmaya değer mi?

Aklını kullanmayalar sorgulayamazlar, sorgusu olmayan bir yaşama şeytan, sahtekarlık, fitne, fesatlık, kul hakkı yeme karışmış olabilirmi ? olabilir hemde en planlı şekilde olabilir. Ne demiştik asıl hedef insanlara şekil vermek, paranın tanrının yerine geçtiği sistemlerde her şey olur ama iyilik adına, insancıl düşünce adına hiç bir şey olmaz.

İnsanlığın şimdiye kadar yaşatığı çıkmaz sokak yaşantısı, aklı kullanmama ve akıl karışıklığından ders alarak şerden hayır çıkarılmalı ve yaşamaya değer insancıl değerler sistemi oluşturarak yaşamalı. Aklının farkına var ve karıştırılmasına müsade etme başkalarının suçuna ortak olma. Kalp temizliğine, güzel ahlaka ve ruh olgunluğuna daha çok zaman ayır. Dünya işlerinde de geride kalma en iyisini yap ama neden geldiğini de unutma.Yarınları inşa etme zamanı aklını başına topla!

Sağlıklı kalın.

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Zamanı
DESTANDAN REALITEYE HAREKET

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin