EĞİTİM UÇURUMU

"Ülkemizde eğitimin kalitesi her geçen gün bozuluyor." diye genel bir kanı var. Fakat benim gördüğüm kadarıyla eğitimin kalitesinden ziyade parasıyla ilgili bir konu var ortada. Bir örnekle açıklayayım. Bizim öğrenciliğimiz döneminde özel okullar yoktu. İstanbul'da bir kaç okul olsa da Anadolu'da yaygın değildi. Okuduğumuz okullarda müdürün çocuğu da, memurun çocuğu da, eşrafın hatta fabrika sahibinin çocuğu da, işçinin çocuğu da birlikte aynı eğitimi alırlardı. Kapasitesi olan okumaya devam eder, yüksek öğrenim görürdü. Şimdi durum kökten değişti. Parası olan için çok kaliteli okullar, kaliteli bir eğitim imkanı sunarken parası olmayanlar için devlet okullarında basit bir eğitim veriliyor. Eğitimin kalitesi düşmedi efendim, eğitim ayrıştı sadece.

Dün (eşi devlet okulunda öğretmen olan) bir arkadaşım 5.sınıf öğrencisinin ödev yazısını gösterdi bana. Yazıyı okumak mümkün değildi. Büyük harfler, küçük harfler birbirine girmiş, sanki okuma yazmayı yeni öğrenen 1.sınıf öğrencisinin yazısı gibiydi. Diğer yandan baktığımda; 5 yaşında olan kızımın kreşte aldığı İngilizce eğitimini düşünüyorum. Anadolu lisesinden mezun biri olarak bazen beni bile zorlayacak şekilde konuşuyor İngilizceyi. Görsel sanatlar, paten, Almanca vs. Bambaşka donanımlara sahip olarak gelen başka bir nesil de yetişiyor. Dahası; biz orta halli bir aile olarak fazla yüklenmiyoruz. Biraz daha ileri seviyede; Farklı dil kursları, bale-jimnastik-piyano kursları ile çocukların donanımlarını daha üst seviyeye çıkarma gayreti içinde olan pek çok tanıdığım aile var. Tüm bunları değerlendirince şunun farkına varıyor insan: Gelecekte yönetecekler ve yönetilecekler şimdiden seçiliyor, hem de ailesinin maddi durumuna göre maalesef. Özel okullar farkında olmadan geleceğin kast sisteminin kurucuları olmuşlar.

Devlet okullarında görev yapıp bireysel çabalarıyla kaliteli bir eğitim verme gayretinde olan öğretmen dostlarımı takdir etsem de çabalarının sonuç vermediğini üzülerek görüyorum. Çünkü; eğitim bir sistem meselesidir. Ülkedeki tüm çocuklarımıza kaliteli bir eğitim imkanı sağlayamazsak elde edeceğimiz tek sonuç; sınıf ayrımına dayalı, adaletsiz bir ülke olacaktır.


×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

DEMOKRASİ, LİBERALİZM VE LİBOŞLAR
Ana Kalk Gidelim

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin