BATIL İNANÇLAR ZARARLIDIR

arnold-schoenberg

Geceleri kitap okuyan biriyimdir. Kitap okuma saatim 00.00-04.00 arası gibidir. Kitap okurken mutlaka klasik müzik dinlerim. Geçen gece kitap okurken dinlediğim eserlerden biri de "Arnold Schoenberg"'inCello ve orkestra için D majör konçertosuydu.

Çok tanınmış bir besteci değildir, eser sayısı azdır ancak yenilikçi, iyi bir müzik teorisyenidir. Klasik müzik hakkında çok sayıda kitabı vardır ve iyi bir ressamdır da.

Arnold Schoenberg'in bir saplantısı vardı;"Triskaidekaphobia" saplantısı vardı. Bu saplantıyı "13 numara korkusu" olarak Türkçeleştirebiliriz. (Ülkemizde yeterince saplantı zaten var ama bu saplantıya rastlanılmaz pek.

Bu korkunun kökeni İskandinav mitolojisine dayanır.Bumitolojide, "Valhalla'da" bir akşam yemeği için toplanan 12 tanrı gayet keyifle yemek yerken, toplantıya davet edilmeyen "düzenbaz" tanrı "LOKİ" 13. konuk olarak gelir.Bir komplo kurarak, o yemek masasında bir cinayet işlenmesine neden olur. Bu mitolojik olayı anlatan, "bu cinayet işlendi tüm dünya karardı. Tüm dünya yas tuttu. Kötü, şanssız bir gündü."demiştir.

Bu mitolojik hikaye, Hristiyanlığa da bulaşmıştır. Ünlü bir tablosu da bulunan "son akşam yemeği"nde 13. kişi olan Yahuda'nın İsa'ya ihaneti şeklinde, yeniden üretilen "13 uğursuzluğu" saplantısı günümüze kadar gelmiştir. Hep gördüğümüz gibi "Mitolojik" hikayeler "Dini" metinlere dönüşür. Yine bir yemek vardır ve bu yemekte "Loki","Yahuda" ya dönüşür.

Aradan yüzyıllar geçse de, bir takım tesadüflerin "13 rakamı" ile ilişkilendirildiği bir dizi "şansız", "olumsuz" tarihsel vakalar, batıda"13 korkusu" saplantısına yol açtı. Halen bu saplantıya sahip çok sayıda insan vardır: Bazı otellerde "13 numaralı oda" yoktur mesela. Ve yine batıda bazı büyük binalarda 13. kat da yoktur, 12'den 14'e atlanır asansör numaralarında. Bazı ülkelerde (sanıyorum İrlanda bunun örneği), 13 rakamının olduğu araç plakası yoktur. Bir de "13 Cuma" korkusu da vardır ona hiç girmeyeyim.

Geleyim bahse konu bestecinin saplantısına;

Arnold Schoenberg'in, içinde 13 geçen yıllarda ya da yaş olarak 13'ün katları olan yaşlarda (26, 39, 52,...) öleceğine dair ciddi bir korkusu vardı. Bu korkusu için astrologlara da gitmiş, onlardan bir takım hesaplamalar istemişti. Bir astrolog 1950 yılında bir gün ona, bir not yazar. Bu notta76. doğum gününde dikkatli olmasını ifade eder. 76 rakamı 7 ve 6 rakamından oluşur ikisinin toplamı 13 yapar.

Bu hesap Schoenberg'i şaşkına çevirir, çok korkutur ve üzer,çünkü o sadece 13'ün katları konusunda ihtiyatlıydı, yaşının rakamlarını birbirine eklemeyi asla düşünmemişti.

Bu not onu çok olumsuz etkiledi.76 yaşında, gece yarısından kısa bir süre önce "13" Temmuz 1951, "Cuma" günü ölür.Schoenberg, o gün hasta, endişeli ve depresyondaydı ve bütün gün yatakta kalmıştı. Bu korku gece yarısı, muhtemelen kalp krizi geçirmesine neden oldu.

Bazı saplantılı düşünceler, batıl inançlar; gülünç, masum ve zararsız gözükebilir ancak insanın ruh halini öyle etkiler ki ciddi zararlara yol açabilir. O yüzden çevrenizde, ailenizde varsa, masum görünen bazı saplantılı, batıl inançları küçümsemeyin.

Ayrıca "gelecekten haberdar" eden, bu yönde açıklamalar yapan şarlatanları çocuklarınızdan, kendinizden uzak tutun. Bu haberler, gazete ve internet sitelerindeki "yıldız falı" yazıları gibi son derece olumlu, sevindirici, mutluluk sunan haberler olabilir. Bunlar bazı bireylerde "beklentilere" neden olur ve beklenti gerçekleşmediğinde ruh sağlıkları olumsuz etkilenir.

Zavallı Arnold Schoenberg, çok zeki biri ve bir müzik, sanat dehası olmasına karşın, batıl inançlara sahip biriydi.Ne yazık ki, entelektüel seviyesi yüksek, pozitif bilimle uğraşanların bile doğduğu kültürden kaynaklanan batıl inançları olabiliyor. Ve ne yazık ki ciddi TV kanalları, "gelecekten haberdar" ettiğini iddia eden bu şarlatanların reklamını da yapıyor. Onların TV de "birkaç öngörüsü" tesadüfen gerçekleştiğinde de bu insanların reklamı daha çok yapılıyor ve sıradan insanların bu inançlara talebi daha da artıyor.

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Eylül ile Kasım
YENİ ANAYASA HDP MUHALEFET

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin