BİR FİLM ÖNERİSİ

Respect-Aretha-Franklin-film

Eğer müzikal filmlerden hoşlanıyorsanız, ARETHA FRANKLİN dinlemişseniz, Soul, Jazz müziğinden hoşlanıyorsanız bu filmi ilgi ile izleyeceksiniz.

ARETHA FRANKLİNsadece bir şarkıcı değil, ABD'de siyahların medeni haklar yasası için de mücadele etti.Amerikalı insan hakları savunucusu, filozof, hümanist ve yazar olan Angela Davis'in tutukluluğuna karşı çıktı. Angela Davis bir terörist olmakla suçlanıyordu. (A. D hakkında detaylı bilgi için google araştırması yapabilirsiniz.)

Aretha Franklin'in ayrıca siyahların hakları için mücadele eden ve öldürülenMartin Luther King, Jr. ile de sıkı dostluğu vardı.

Hayatı acı dolu, ilk eşinden şiddet gören bir kadın, ne kadar üne kavuşsa da arka planda bir dram yaşanıyor... Bu film bunu çok iyi anlatıyor.

Akademik alanda bir çok onursal dereceleri de var:

- Harvard Üniversitesi'nden onursal derecesi

- 2012'de Princeton Üniversitesi'nden, 2010'da Yale Üniversitesi'nden, 2006'da Berklee Müzik Koleji'nden, 1995'te New England Konservatuvarı'ndan, 1987'deyse Michigan Üniversitesi'nden müzik alanında onursal doktora unvanı ede etti.

- Bunun yanında 1990'da Wayne State Üniversitesi'nden onursal L.H.D. ve 1975'te Bethune-Cookman Koleji'nden onursal hukuk doktoru unvanı kazandı.

Filmde onun şarkıları ve o şarkıların hikayesi de yer alıyor. Müzik tarihindekigüçlü "mezzo soprano" sesi ile müzik severleri kendinden geçiren"Soul kraliçesi" unvanı ile tanınan Aretha Franklin'in hayatını anlatan bu yaklaşık 2.5 saat süren filmisıkılmadan izleyeceksinizdir.Filmi internetten bulabilir ve ücretsiz izleyebilirsiniz.


×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Günümüz siyasetinde TÜRK MİLLİYETÇİLERİ neden başa...
GÖÇ BEKA MESELEMİZDİR

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin