GIDI GIDI'LARI BİLİR MİSİNİZ...???

20220127-192716nazillibasmafabrikasi_kapak

Bu yazıda;
Geçmişimizle büyük bir gurur duyarken, gelecek ile ilgili endişelerin hiç de yersiz olmadığının burukluğunu yaşayacağız.

ATATÜRK'ÜN "Her fabrika bir kaledir" düşüncesiyle "SOSYAL FABRİKA PROJESİ" olan muhteşem bir eserinden bahsetmek istiyorum.

Adı: "Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası."

Bu öyle sıradan bilinen bir fabrikadan çok, içinde ki onlarca tesisi, sosyal ve kültürel faaliyetleri ile dünyada eşi ve benzeri olmayan devası bir Cumhuriyet eseriydi.

Yapımına 1935 yılında başlanmış, 18 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak 9 Ekim 1937 de bizzat Atatürk tarafından hizmete açılmıştı.

Türk ve Sovyet mühendisleri tarafından yapılan bu muhteşem tesis, 8 Milyona mal edilmiş ve maliyeti, Ruslara narinciye satılarak ödeme yapılmıştı.

Memleketin iplik ve basma ihtiyacını karşılamak üzere 230 bin metre karelik bir alanda kurulan fabrikanın içi, 800 adet otomatik tezgâhla donatılmış...

Ayrıca bu fabrikanın yanı sıra;

264 Adet lojmanı,
980 Öğrencinin eğitim gördüğü okulu,
700 Kişilik sinema salonu,
40 yataklı hastanesi,
40 Öğrencili kreşi,
Basketbol, futbol ve golf sahaları,
Yayın yapan Radyosu,
İşçi korosu,
Futbol kulübü,
Hamamı,
Elektrik santralı,
Laboratuvarları,
Teknik atölyeleri ve...
Nazilli halkının fabrikada düzenlenenetkinliklere katılmasını sağlamak üzere, sürekli seferler düzenlenen ve adına "GIDI GIDI" denilen mini treni vardı.

Ve burası...

2400 Kişinin ayrıca ekmek kapısıydı.

65 Yıl boyunca milletimizi ele güne muhtaç etmeden, pamuğunu, ipini, kumaşını ve basmasını üreten bu devası tesis, milli gururumuz ve övünç kaynağımız olmuştu.

2002 Yılında kapitalizmin kurallarını emir telakki eden ve "Devlet böyle işlerle uğraşmaz" safsatası ve zarar ettiği iddası ile maalesef kapısına kilit vuruldu.

Bu gün kaderine terk edilmiş binaları, her bir alanında yüzlerce ve binlerce anı ile birlikte bir daha asla bacasından dumanı tütmeyecek olan "GIDI GIDILARI" kaldı.

S. Ayhan


×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

NİÇİN İLLE DE İLİŞKİLİ VE İLTİSAKLI OLACAK
YAPAY GÜNDEM

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin