BİR ÖNEMLİ ÇALIŞMA

zirveden_dramatik_sona

ZİRVEDEN DRAMATİK SONA | Mehmet Azimli

Hani topraklarımızda bir söz vardır: "Ne oldum demeyeceksin ne olacağım diyeceksin" derler. İşte bu kitap bu söze uygun ibretlik gerçek hikayeler sunuyor. 

Şöyle düşünün, sultan olmuşsunuz, hükümdar olmuşsunuz, şu ya da bu şekilde seçilmişsiniz ülkenizin başına geçmişsiniz. Her şeye hakimsiniz bir dediğiniz iki edilmiyor, ama gün geliyor bir bakmışsınız, dün kulum dediğinizin, emrinize amade kişiler tarafından acımasızca katlediliyorsunuz. Bu kitap 100'e yakın ibretlik hikaye sunuyor ve hepsi edebiyat eseri değil tarihin gerçekleri.

Bu kitaptan İki OSMAN'ın ibretlik sonunu özetleyeyim.

  • Osman, Müslümanların 3. halifesi: Müslümanlar tarafından, Sahabiler tarafından önce evi kuşatılıyor. Hakarete uğruyor. Bu sahabiler, halife Osman'ın karısına yapmadıklarını bırakmıyor. Üstelik sahabiler, bu işkenceyi, zalimliği şiirler söyleyerek, eğlenerek yapıyor. 82 yaşına gelmiş Osman'a dayak atılıyor, işkenceyle öldürülüyor. 

    Bitti mi? hayır... Osman'ın cenazesi kokana kadar ortalıkta bırakılıyor. Medineli Müslüman isyancılar, onu Müslüman saymadıkları için Baki'ye yani Müslüman sahabilerin mezarlığına gömdürmüyorlar. Bazı rivayetler cesedinin aç köpekler tarafından parçalandığını anlatır. Sonrasında cesedi yıkanmadan, eskiden Yahudi mezarlığı olan ve Medinelilerce tuvalet olarak kullanılan boş araziye (Haşşu Kevkep) defnedilir. 

  • İkinci hikaye de diğer Osman, yani bizim topraklarımızdan bir örnek. Padişah 2. Osman'ın "son" una ait hikaye. Kendi kulları tarafından esir edilip; "Dün sabah padişah-ı cihan idim. şimdi üryan kaldım. Merhamet edin halimden ibret alın, bu dünya size de kalmaz" diyerek ağlayan 2. Osman... 

    Yedikule zindanlarına tıkılıp, üzerine çullanan kişilerin, hayasını burmasıyla acıdan inleyen, sonra kement ile boğulan ve hatta bazı rivayetlerde "kulları tarafından tecavüz de edilen", koskoca Padişahın ibretlik sonu... 

Bu kitaptaki bilgiler aynı zamanda tarih konusunda genel kültür bilgileri, bunları bilmek, en azından haberdar olmak gerek. Bu çalışmada bilmediğim bir çok "ibretlik son" ile karşılaştım, bilgilendim kendimce. 

Meraklısına tavsiye ederim. Gerçekten çok derli toplu, iyi düşünülmüş bir çalışma...
DERDİNİZ TÜRKEŞ SOYADI
Aşığız sana Atam!

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/