ÜLKÜCÜLER NEDEN İKTİDARA GELEMİYOR?

millidevletgucluiktidar

ÖZELEŞTİRİ

Türkiye Cumhuriyetini kuran irade Türk milliyetçiliği olduğu ve Türkiye Cumhuriyeti gibi somut bir varlığın Türk milliyetçilerinin eseri olduğu halde neden iktidar olamıyorlar sorusunu her milliyetçi, ülkücü sorgulamak zorundadır.

Aslında aynanın karşısına geçipkendisiyle, (kendimizle) yüzleşmelidir.

Cumhuriyet tarihi boyunca düşünce sistematiği doğru kurgulandığı halde solcular, liberaller ve siyasal islamcıların iktidarı gibi bir başarıya imza atamadılar. Bunu vicdan sahibi her ülkücü sorgulamalıdır.

Peki bu başarısızlık nedenleri nelerdir?

Türk milliyetçilerinin en büyük yanlışlığı millet ve devlet kavramlarıyla ortaya çıktı. Milliyetçiliğin öznesi millet iken ülkücülere milleti değil soyut devlet bekası gibi absürt bir anlayışı yüklediler. Oysa devlet kutsal bir varlık değildi. Devlet milletin teşkilatlanmış haliydi.

Millet amaç devlet ise araçtı. Onyıllar boyu millette değil devlet denilen (aslında başat güçlerin düzenine hizmet eden) yapıya hizmeti hedef seçtiler.

Dolayısıyla iktidar hedefi değil egemen güçlere koltuk değneği olmayı yeğlediler. Bugün olduğu gibi.

Yine ülkücülerin manevi dünyaları ile davranışları arasında çelişkiler yummağı adeta çığa dönüşerek birbirlerinin kurdu haline geldiler.

Millet sevdası yerini hiziplerin mücadelesine bıraktı. Fikri derinlik süreç içinde azalarak taraftarlık psikozu egemen olmaya başladı.

Turan gibi tümel bir bakışın mirasçıları olmalarına rağmen miyop bakışlara kendilerini kaptırarak ne ülke ne de dünyadaki gelişmeleri zamanında ve tam okuyamadılar.

Fikri hür vicdanı hür bir geleneğe mensup olmalarınarağmentarikat-cemaat geleneği gibi itaati hikmet olarak gördüler. Oysa bilim ve teknik hızla ilerlerken biat gibi arkaik anlayışlara prim vermemeleri gerekirdi.

Milliyetçiliğin millet egemenliğine dayandığını ve demokrasi ile hukukun üstünlüğünün var oluş gerekçeleri olduğunu bir türlü içselleştiremediler.

Sözün özü milliyetçilik ve ülkücülüğün içini boşaltma noktasında bayağı mirasyedi olduk.

Çok fazla kimseyi bu arada kendimi de fazla üzmeden burada noktalıyorum. Zira hepimizin bunda günahı var.

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

AHH KAZAKİSTAN!
5 OCAK

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin