UCU AÇIK SORULAR

Efendim, hükümet Lise ve Üniversitelere giriş sistemini bir kez daha değiştirmeden akıllara takılan sorulardan bir kaçını sizlerin adına sorayım dedim.

Fakat öncelikle şimdiye kadar siz değerli dostlarımı, dünyada Man Adası Devleti(hatta devletçiği) diye bir yerin varlığından haberdar etmediğim için özür dilerim. Fakirliğime, sefilliğime, cebimin ömrü billâh delikliğine verin sevgili dostlarım.

Çünkü ömrü hayatımda asgari ücretin bir-iki santim üzerinde bir paradan başka para görmüşlüğüm olmadığı için; böyle sanki acayip işler karıştırmışta bir yerlere kaçıyormuş gibi topukları kaba etine değen tuhaf bir bayrağı olan bu "üç ayakçı" ülke şeysini ben de yeni öğrendim…

Halkım ve Rabbim beni affetsin…


Sevgili dostlarım, sorular çok fazla ama ben içlerinden birkaç tanesini aldım ve test usulü değil, ucu açık olarak hazırladım.

Sınav sistemi değişmeden siteye yetiştirebilirsem ne mutlu bana…


Elbette sorularımızın ön şartı "eğer doğruysa"dır. Biliyoruz ki, aksi ispat edilene kadar herkes masumdur. O yüzden amacımız kimseyi suçlamak veya aklamak değildir. Biz izahı olmayan şeylerin mizahını yapıyoruz hepsi bu…


Eğer doğruysa; bir sürü ciddi dost- arkadaş ülkeniz varken ülke demeye bin şahit isteyen Man Adası'nda şirket kurmak nereden ve niçin aklınıza geldi?

Eğer doğruysa; Man Adası devletçiğinde 1 Sterlin sermayeli şirket kurulduğu ve bu şirketin hesabına para aktarmak nasıl bir cesaret işidir? 1 Sterlinlik tabela şirketine "özel sebepler" yoksa hangi geri zekâlı hangi maksatla milyon Dolar havale yapar?

Eğer doğruysa; İran'dan aldığımız doğal gazın ödemesini para yerine gıda ve ihtiyaç ürünleri vererek yapmak ve böylece ülkemiz ekonomisine daha çok katkı sağlamak yerine gayri resmi şekilde altın işine girmek nasıl bir hizmet aşkıdır?

Eğer doğruysa; yani Reza kardeşimiz sahiden ülkemizin çıkarları için çalışıp Amerikan ambargosunu delen kahramandır diyelim; öyleyse vaktiyle Amerikan şirketlerine milyonlarca Dolar kazık atıp kaptığı parayı ülkemizde yatırıma dönüştüren Uzan'ları niye ABD başkanının talimatıyla yok ettiniz? Uzan'lar, T.C. vatandaşlığı verdiğiniz halde arkadan dolanıp ayrıca Makedonya vatandaşlığı da alan Reza'dan daha mı az yerli ve milliydi?

Eğer doğruysa; bir zamanlar havuz gazetelerine "uzay gemisi yapmamızı engelliyorlar" diye demeç veren Zafer Çağlayan, rüşvet olarak aldığı söylenen 45-50 milyon doları 100'e tamamlayınca bahsettiği uzay gemisini yapabilir miydi?

Eğer doğruysa; Reza ve yakınlarının mal varlığına "gizli belgelerin yurt dışına kaçırılması ve ajanlık" suçlamasıyla el konulurken yolsuzluğa bulaştığı söylenen eski bakanlar Bağış, Güler ve Çağlayan'a da yurt dışı yasağı getirildiği doğru mudur? Ayrıca bu tavrınız Reza'nın yaptığı itirafların gerçek olduğunu ikrar ettiğiniz anlamına gelmez mi?

Eğer doğruysa; yani Reza ve yakınlarının mal varlıklarına ajanlık ve T.C'nin sırlarını açıklamaktan el konulduysa, bu adamı hangi kriterlere göre vatandaşlığa almıştınız ve devlet sırlarını teslim etmiştiniz? Sonra devletimizin önemli bir adamı, son ambargo bükücü, kahraman bir hayırsever iş adamı ilan edip ödül vermiştiniz?

Eğer doğruysa; Reza'nın anlattıkları bu ülkede yaşanmışsa onun rüşvet verdiği "öne yatma ustası" eski bakanlar ve yakınlarının mal varlıklarına da el konulup eğer bir parça kaldıysa Türk Adaleti'nin huzuruna çıkarılmaları gerekmez mi?


Yahya Hoçur
3.11.2017

Telif Hakkı

© Yahya Hoçur @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

SON SEFER
Irmağının Akışına Ölür(müy)üm Türkiyem!

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/