SİYASAL ÜMMETÇİLİK

D0DFC7EE-A483-48BF-A045-5A8F3B1173F9

SİYASAL ÜMMETÇİLİK Mİ? 

"Türkler her ne kadar iyi savaşçılar olsalar da, çok saftılar. Biz onlara kolayca saldırabildiğimiz gibi, saldırdıktan sonra da kimse bizi ihanetle suçlamıyordu. Çünkü Türklerin dini inançlarına olan bağlılıkları, bizi dindaş ve Kavm-i Necip olarak görmeleri onların milli inançlarının önüne geçiyordu. Sanırım yüz yıl da geçse, yinede ihanetimizi görmezden gelecekler.."

Kral Abdullah
'Biz Osmanlı ya neden isyan ettik' isimli kitabından

Siyasal ümmetçilik nedir?

Ümmetçilik veya Pan-İslamizm, ilk olarak 19. yüzyılda İslam liderleri tarafından ortaya atılmış, Müslüman nüfusun fazla olduğu tüm ülkelerin tek bir çatı altında birleştirilmesi düşüncesidir.

Peki siyasal anlamda ümmetçilik mümkün mü?

"Tarihte İslam ümmetinin tek parça göründüğü anlarda dahi ortaya çıkan ihtilaflar, sadece ümmet birliğinin siyasal coğrafyasını parçalamakla kalmamış, ümmet birliğinin zihnini parçalayan mezhebî ayrılıklara da uğramıştır."

Daha siz Islâm coğrafyası içinde hemen hemen hiç bir konuda birlik sağlayamamışken bir de siyasi ümmetçilik kavgası ortaya koyacaksın ve buna da insanların inanmasını bekleyeceksin. Siyasal ümmetçilik bizden başka bir ülkede konuşulmuyor anlaşılan. Bizim aklı bir karış havada olan bir grup hariç bu anlayışın boş hayalden ibaret olduğunu görmüyor.

Ümmetçilik düşünce olarak da milletlerin kültürel dokusuna uyumsuzdur. Islâm coğrafyasına baktığımız zaman bir çok farklı Islâm anlayışı ile karşılaşırız. Bu farklılıkların bir bölümü milletlerin kültürel dokusundan kaynaklanır. Türklerin Islâm anlayışı ile arabistanın Islam anlayışı bir değildir. Hatta bazı farzların uygulanış biçimleri bile farklıdır.

Bu kadar farklı neredeyse ortak noktası bulunmayan milletleri siyasal ümmetçilik adı altında araplaştırmaya göz yummak ihanettir.

Dini inanışlara bağlılık ayrı bir konudur. Dini inanışlara dini kurumlara değerlere saygı duymak ile ümmetçilik karıştırılmasın lütfen.

DOĞAN AY 

SAADET ZİNCİRİ
BİR KİTAP

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/