DEMOKRASİ VE CUMHURİYET BİR GİTTİ Mİ BİR DAHA KOLAY KOLAY GELMEZ

tp_BlogPic_Gomleksiz-Kopie

 DÖNEKLİK ŞAHSİYETÇİLİK CHP'LİLER VE ÜLKÜCÜLER

Son zamanlarda moda oldu.
Adam yıllarca bir ömür ülkücülük, milliyetçilik yapmış veya tersi solculuk, sosyalistlik ve devrimcilik yapmış. Karşı tarafa vermiş veriştirmiş.
Başkan, reis, hatta genel başkan, milletvekili, belediye başkanı olmuş.
Aaaa! Bir bakıyorsun karşı tarafa geçmiş bu seferde geldiği yere veryansın ediyor.

Bir dakika kardeş! Ne zaman bu kadar hızlı aydınlandın?
İnsan bir ömür aydınlanmaz da bir günde nasıl aydınlanır?

Aydınlanma falan yok aslında, aydınlanma böyle olmaz çünkü.
Bunlarınki düpedüz DÖNEKLİK.
Fikirle değil menfaatle alakalı.

Buna bizde de onlarda da eski tabirle solda da, ülkücülerde de DÖNEKLİK denir. Ve dönekler her yerde aynıdır. Kalpleri fesat, ama karınları ve mideleri geniştir.
Gözleri fırıl fırıldır. Hiçbir fırsatı kaçırmazlar.
YANLIŞ OLAN DÖNEKLERLE FİKRİ DEĞİŞİMİN BİRBİRİNE KARIŞTIRILMASIDIR.

Döneklerin geldikleri yere yere faydaları olmadığı gibi gittikleri yere de hiçbir faydaları yoktur, ama değişime uğrayanlar gittikleri yere ciddi katkılar sunabilir.
Çünkü birinin dönüşümü fikirle, diğerininse menfaatle alakalıdır.

Durun daha bitmedi! Birde bunları törenlerle kabul edenler var ki, onlar bunlardan da beterdir.
SİYASET DENEN ÇÖPLÜK BİRAZ DA BU YÜZDEN VAR.
En sağından en soluna, en idealistinden en dandiğine DÖNEN DÖNENE. Ne kadar dönerse dönsünler yine de çürüğü çarığı bile altın değerinde.
MEMLEKETTE ASALET VE DURUŞ DEĞİL, DÖNEKLİK VE KÂYPAKLIK DAHA KIYMETLİ

Bir dakika beyler! Bu kadar aceleniz ne?
„Gelen kim? Niye geliyor? Neden geliyor?
Fikrine, ideolojine, partine, memlekete faydası ne?" diyen yok.

Farklı görüş ve düşüncelerin ÖZELLİKLE DE ÜLKÜCÜLERLE DEVRİMCİLERİN birbiriyle iletişimi sadece kendileri için değil, kendilerinden çok ülke ve toplum için önemlidir. Keşke bunları bundan elli yıl önce konuşabilselerdi belki bugün bunları konuşuyor olmazdık.

Kısacası bu iş, sevgili partiler, döneklerin, menfaatçi ve fırsatçıların değil, tam aksine doğru ve dürüst insanların işidir. Bu iş bir yozlaşma değil bir aydınlanma ve sorumluluk işidir.

Partiler ve ideolojiler din değildir. Değişmesi de gelişmesi de mümkündür. Sorun fertlerden çok fertleri etkileyen hatta etkilemekle de kalmayıp yer yer zehirleyen sorumsuz siyasetçi ve güç odaklarıdır. Tabular sadece dinlerle sınırlı değildir.

CHP'nin MHP ye, MHP'nin CHP ye düşmanlığı da
AKP'nin MHP ye MHP'nin AKP ye dostluğu da sunidir.

Solun neredeyse yüzde sekseni ulus devletçidir, ama Siyasal İslam'da yüzde bir bile ulus devletçi yoktur. Solun neredeyse tamamı cumhuriyetçidir, ama Siyasal İslam'da anladığımız manada bir cumhuriyet ve demokrasi anlayışı yoktur.

Solla milliyetçiler laiklik, demokrasi, cumhuriyet, Atatürk ve çağdaş eğitim gibi pek çok konuda anlaşabilir, ama Siyasal İslam'la bunların hiç birinde anlaşması mümkün değildir.

Bugün aralarındaki kavga ve kan davalarına rağmen, CHP tam bağımsızlıkçı ve Atatürkçü bir politika izlese ülkücülerin, ülkücüler akılcı ve tutarlı bir politika izlese solcuların çok büyük bir bölümünün oyunu alır. Ama İslamcılarda bu böyle değildir. KİMSE KUSURA BAKMASIN ÜLKÜCÜLER İSLAMCILARA OY VERİR, AMA İSLAMCILAR ÜLKÜCÜLERE ASLA OY VERMEZ.

Gelişmiş ülkelerde olduğu gibi en kısa sürede taşlar yerli yerine oturmalı, ulus devlet ve cumhuriyeti tehdit eden temelsiz ve gereksiz bütün kavgalar bitmelidir. Kardeşi, eşi, dostu, milliyetçi ya da solcu olanların sağ sol diye ayrılmasının sorumlusu fertler değil, siyasetçilerdir.

Solun da, milliyetçilerin de iktidar olacağız diye bin bir şekle girmelerine gerek yok. Böyle iktidar olunmaz çünkü. Olunsa da ülkeye bir faydası olmaz.
CHP'nin yapması gereken bu değildir. Yapması gereken oklarından biri olan milliyetçiliği işletip Atatürk'ün CHP'sine, ülkücülerin de yapması gereken bugünkü yancı ve değnekçi milliyetçiliği bırakıp kurucu milliyetçiliğe dönmesidir.

Her ikisinin de dışardaki oyları peşlerinde koştukları oylardan kat kat fazladır. Bunu başardıkları gün ikinci 'Kuvayı Milliye' yeniden doğmuş demektir. Bunu yapmaları için CHPli'nin ülkücü, ülkücünün CHP'li olması gerekmiyor. İlelebet sürecek cumhuriyet için kurucu değerlere saygılı kişilikli asil ve çağdaş bir zihniyetle demokrasiyi yeniden harekete geçirmek ve bunun sorumluluk ve bilincinde hareket etmek gerekiyor.

Bu bilince sahip olur ve böyle hareket ederlerse her problemi çözme gücüne sahip olurlar. Sahip olmazlarsa bugün olduğu gibi her problem ciddi tehlikeye dönüşür. Birileri diyebilir ki bu kadar önemli şey salt iki görüş için mi geçerlidir? Elbette hayır. Bunlar kurucu değerlere sahip herkes için geçerlidir.

SEVGİLİ MİLLİYETÇİLER! SEVGİLİ SOLCULAR! SEVGİLİ LAİK VE DEMOKRATİK ULUS DEVLET SAVUNUCULARI!
DEMOKRASİ VE CUMHURİYET ÖYLE HER ZAMAN CANIMIZ İSTEYİNCE GETİRİP GÖTÜRECEĞİNİZ BİR ŞEY DEĞİLDİR.

BİR GİTTİ Mİ, BİR DAHA KOLAY KOLAY GELMEZ!

UNUTMAYIN! TÜRKLER ONU ZANNETTİĞİNİZ KADAR KOLAY KAZANMADI.
TARİHİN EN BÜYÜK ÖNDERİ VE TARİHİN EN BÜYÜK KURTULUŞ ŞAVAŞIYLA KAZANDI.

HASAN GÖMLEKSİZ
20 Mart 2023

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

21 Mart
GELDİ GEÇİYOR (DEPREM)

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin