ATATÜRK, LENİN VE PUTİN

20220224-153248EWhRT25XgAAlEHg

Ben gerçekten anlamıyorum!

Lenin ile Putin arasında ne gibi bir benzerlik var ki, Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı yıllarında Sovyetler Birliği ile kurduğu iyi ilişkilerden yola çıkarak Putin'i destekleyelim diyorsunuz?

Doğru, Kurtuluş Savaşı yıllarında bize adam akıllı desteği sadece Sovyetler verdi. Ama o zaman başta olan Lenin'di. Lenin'in Atatürk'e duyduğu hayranlık zaten demeçlerinden belli. O demeçlerden bazılarını "Vazgeçmek yok tamam mı?" Belgeselimizde vermiştik. Burada tekrar yazamayacağım. Fakat kısaca tek cümleyle özetleyeyim, Lenin "Bu adam İngilizlere haddini bildirir." düşüncesinde. Öyle de oldu, doğru düşünmüş.

Lenin'in demeçlerine, Atatürk'ün demeçlerine ve yazışmalarına baktığınızda, ortak müşterek noktalarda buluştuklarını görürsünüz. Bunların başında emperyalizm ve kapitalizm karşıtlığı vardır.

Hatta Atatürk'te Kapitalizm karşıtlığı öyle ileri boyuttadır ki, o dönemin saray basını Atatürk'ü komünist ilan etmiş ve bu çizgide yayınlar yapmışlar. (Bu gazetelerin yayınlarını da belgeselimizde yayınladık, merak eden bakabilir.)

O dönem de durum bu. Peki o döneme bakarak, bu dönem nasıl oluyor da "Atatürkçülük Rusya'nın yanında yer almaktır." Denilebiliyor?
Atatürk'ü bırakın, Putin'in Lenin ile bile ortak noktası yok.

Lenin Ukrayna'ya bağımsızlığını veren adam, Putin ise işgal eden adam.
Lenin Çarlığı yıkan adam, Putin yeniden Çarlık hayalleri kuran adam.

Bir de şu var, Atatürk Ruslarla ilişkilerinizi iyi tutun demiş. Yahu kardeşim bir tek Ruslarla değil ki, Atatürk kimseyle savaşmayın diyor. "Zaruri olmadıkça her savaş bir cinayettir" daha ne desin adam!

Atatürk hiç bir milletin düşmanı değildi. Atatürk'ün savaşı milletlerle değil sistemlerle ve yönetimlerledir.

(Yanlış hatırlamıyorsam Sakarya Meydan Muharebesi olması lazım.) Savaştan galip çıkmışız. Normal bir komutan sevinç naraları atar değil mi? Atatürk derin düşüncelerle etrafı izliyor. Halide Edip soruyor "Paşam bir sorun mu var?". Atatürk yerde cansız yatan Rum ve Türk gençlerine bakarak şu cevabı veriyor "Bu manzara insanlık için bir utançtır ama bize başka çare bırakmadılar." Bu adam böyle bi adam. Böyle bir insansın Ukrayna'nın işgaline destek vereceğini nereden çıkarttınız.
Kimisi de var ki, neredeyse "Atatürk Rusya'ya savaş açardı." diyecek. Onlar da Milliyetçiliği Rus karşıtlığı üzerinden okuyanlar. Bu düşünce

40'larda ortaya çıktı ve bugüne değin devam etti. Hatta iş kırklarda öyle boyut almış ki, Necdet Sancar ve Fethi Tevetoğlu Komünizmle Mücadele Derneğinin önünde Amerikan bayrağı açmış. Kusura bakmayın ama Atatürk bu da değil.
Atatürk'ü kendi fikriyatınıza benzetmeye çalışırsanız, sizin söylemlerinizden etkilenen bir genç, üç gün sonra Atatürk'ü okuduğunda, ya Atatürk'ten soğur, ya da dönüp size "Bizi niye kandırdınız." der.

Yapmayın böyle şeyler.

Bu savaş büyürse kazananı kim olur? Dünyayı bilmem ama Türkiye'de kazanan İsmet Paşa olur.
İşte o zaman birileri anlar, İsmet Paşa'nın ikici dünya savaşında verdiği mücadelenin önemini.

Okan Kilit 

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

EMPERYALİZM
SENDEDİR

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin