BENİM MİLLETİM

En son Ankara'da yaşadığım yıllarda böyle olmuştum. Stresli bir dönemdi, göğsümde sürekli bir sıkışma... İki gündür aynı şeyi yaşıyorum. Böyle bir acı yok. Çünkü hangi felaket bölgesinden kime bağlansalar aynı şeyi söylüyor:


Hatay artık yok!
Maraş artık yok!
Adıyaman artık yok!
Antep artık yok!
Adana artık yok!

Belki yaşadıkları acıyla bu sözleri söyleyenler şunun farkında değil. Onlar yoksa İzmir'de yok, Afyon'da yok, Uşak'ta yok.

Maraşlının her sözünün sonuna eklediği -kine'siyle, Hataylının baharattan burnumun direğini sızlatan yemekleriyle, Adanalının raconuyla, Anteplinin ne zaman güzel bir iş yapsam "Gurban olmasıyla" yaşamadıktan sonra, Türkiye, Türkiye olabilir mi?  Siz yoksanız Türkiye yok!

Benim milletime kızdığım çok zamanlar olmuştur ama milletime küstüğüm, milletimden umudumu kestiğim hiç olmamıştır. Hatta bu yüzden telefonda arkadaşlarımla tartıştığım çok olmuştur.

Çünkü ben milletimi tanıyorum.

Benim milletim büyük devletler kurmuştur ama nasıl başardıysa hep devletsiz yaşamıştır. Bir şekilde hep simsarlar devleti ele geçirmiştir. Yüzyıllardır kendi kuralları vardır. Kendi kendisine kavrulur gider. Devlet deyince aklına vergi gelir, ödediği vergileri cukkalayan beyler gelir. Bu yüzden "devletimiz var olsun" dese de devlet ile arası hep açıktır.

Haaaa kendisine sahip çıkan devlet adamı görünce de bağrına basar. Mustafa Kemal Atatürk'ün ismiyle yıllardır neden baş edemiyorlar sanıyorsunuz? O ismin ancak kıyısından yamacından dolaşarak kuyusunu kazmaya çalışırlar. Ama biraz yaklaştıklarında milletimin tepkisinden korkar uzaklaşırlar.

Konudan kopmamak için tekrarlıyayım.
Kendi kuralları vardır benim milletimin.
Şükretmeyi erdem sayan kıt kanaat bir hayatı vardır.

Mesela seçimlerde, kendilerini en iyi yöneteceği değil, en az zarar vereceği seçmeye çalışırlar.

Binde bir düşer devlete işi. Bin de bir bağırır "Devlet bize yardım" etsin diye.

Bin de bir, yüz yıl da bir!

Yalvartmayın benim milletimi yalvartmayın.

Devleti yönetenlerin öyle bir hali var ki deliye dönüyorum. Neymiş efendim, her şey kontrol altındaymış!

Hatay "Burada kimse yok" diyor, Maraş'ın ilçesi köyü "Burada kimse yok" diyor, Adıyaman "Burada kimse yok" diyor. Mardin "Acil yardım" diyor...

Hadi biz size göre siyaset yapıyoruz, peki "Annem öldü galiba, burada kimse yok!" Diye feryat eden kardeşimizde mi siyaset yapıyor!

Haaaa salak değiliz, biz de farkındayız AFAD her yere yetemez AFAD yetemiyorsa, milletimizin bağrından çıkan Mehmetçiğimiz var.

Mehmetçiğin bırak enkazdan insan çıkartmasını, görünmesi bile herkesi şevke getirir, ayağa kaldırır.

Mehmetçik milletle el ele verip az mı can kurtardı bu memlekette.

Bakın bu millet, parasını cukkalayanı unutur, yalan vaatlerle kendisini kandıranı unutur, ama benim milletim gururlu millettir, kendisini yalvartanı unutmaz.

Yalvartmayın!

Okan Kilit

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

KAĞITTAN EVLER
BEN ve BİZ

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin