21. YÜZYILDA ALEVİ ADAY TARTIŞMASI!

Elime kalem aldığımdan beri bana sıklıkla sorulan iki soru var.

Birincisi: "Sen Ülkücü camianın içerisine nasıl girdin." İkincisi ise "Alevi misin?". Tahmin edeceğiniz gibi ikinci sorunun sebebi şiirlerim.


Birinci soruya cevap vermeyeceğim, bugün mevzumuz o değil.

İkinci soruya gelirsek, ben Alevi kökenden gelmiyorum. Yalnız şunu söylemek isterim. Eğer ki insan kendi mezhebini seçebilseydi ben bir saniye tereddüt etmeden Sünniliği değil, Aleviliği tercih ederdim. Kültürel anlamda kendimi Sünniliğe değil Aleviliğe yakın hissettim her zaman.

Şimdi esas konumuza gelelim. Biliyorsunuz bir İYİ parti vekili geçen gün Kılıçdaroğlu'nun adaylığı hususunda sorulan bir soruya, gerzekçe bir cevap verdi. Nasıl diyeyim buram buram cehalet kokan bir cevaptı.

Neymiş efendim Kılıçdaroğlu Aleviymiş ve bu durum DAHA MÜSLÜMANLARI endişeye düşürürmüş!

Bu DAHA MÜSLÜMANLAR kimler acaba?

Yahu kim olacak, Camii'de minberden Atatürk'e sövülürken sığır gibi dinleyenler! Aman onlar kırılmasın!

Kim kıırılsın?

Yaf Aleviler kırılsa da olur! Ne de olsa onlar, şu memleket aydınlığa çıksın, Atatürk ilke ve inkılapları tekrar devletin nizamı olsun diye sandığa gider!

Hatırlıyor musunuz? Bu açılım sürecinde Taraf gazetesinden tutun, Cemaatçisinden devam edin, iktidarına kadar tüm erk sahipleri Cem Evlerinden Atatürk resmini kaldırtmak için takla atmışlardı. Yahu Atatürk gibi bir adamı Alevi düşmanı ilan etmeye çalışmışlardı.

Tabi Aleviler bunu yemedi ve Atatürk resmini Cem Evlerinden kaldırmadılar. Yani Atatürk'ü Cem Evinden atamadılar.

Cem Evinden atamadılar ama Camiden attılar. Bugün Milli Bayramlarda bile Atatürk'ün ismi hutbelerde okunmuyor. Hepsini bırakın adamlar minberde Atatürk'ü sövdü, bir Allah'ın kulu da çıkıp "Haddini bil hoca sen ne sayıklıyorsun!" demedi.

Kendimi Aleviliğe yakın hissediyorum derken kast ettiğim bu. Adamların bir duruşu var.

Peki bu "Daha Müslümanların" Aleviler ile zoru ne?

Aslında onların derdi Atatürk, Cumhuriyet ve Türk Kültürü.

Düşünün, yüz yıllar boyunca "Devletin Merkezinde Sünni İslam inancı olmasın, devlet bizim inancımıza karışmasın." mücadele vermişsiniz. Bu sebepten her türlü baskıya, iftiraya uğramışsınız, sonra bir adam çıkmış ve demiş ki "Bundan sonra devlet kimsenin inancına karışmayacak, laikliği ilan ediyorum." Siz olsanız bu adamı gönlünüzün baş köşesine oturtmaz mısınız?

Yine düşünün, Osmanlı "Ümmet" derken Pir Sultan Abdal "Türkmen kalkıp yaylasını süremez" demiş. Yani kısaca demişler ki "Kardeşim ben Türkmen'im, benim bir kültürüm var, bana Arap kültürünü dayatma, ben ibadetimi de Türkçe yaparım, ağıdımı da Türkçe yakarım, sevincimi de Türkçe yaşarım.". Neyse efendim yine aynı adam çıkmış ve ümmetçiliği kaldırıp yerine milliyeti koymuş, ahaliye de "Bundan sonra milletiniz önceliğiniz olacak" demiş. Hadi gel de sevme bu adamı.

Aleviler duvarına Atatürk resmini asmasın da ne yapsın?

İşte "Daha Müslümanların" asıl derdi bu! Onlar Alevilere baktığında Atatürk'ü, Atatürk'e baktığında ise Alevilerin yüz yıllar boyunca uğruna öldükleri haklı taleplerini birbir hayata geçiren adamı görüyorlar.

Dikkat edin Alevileri sevmeyenler Atatürk'ü de sevmez. Bu değişmez kaidedir.

Neyse gelelim İYİ Parti meselesine!

Bugün önce Meral Akşener, daha sonrasında ise katıldığı programda gerzekçe konuşan vekil özür diledi. Bana kalırsa bu işi özür falan kurtarmaz, bu adam ihraç edilmeli. Kılıçdaroğlu bir siyasetçi, siyaseti tartışılabilir ama kimse inancı üzerinde "Şuraya aday olur, buraya aday olamaz" diyemez. Gerzeklikte bir yere kadar.

Gerçekten merak ediyorum, Aleviler kalkıp "Biz de Sünni adaya oy vermiyoruz." dese ne yapacaklar? Artık Alevilerin gönlünü almak için birisi mecliste saz çalar, o vekil(!) beyefendi de semah döner herhalde.

Bana kalırsa İYİ Parti son dönemlerdeki politikasını gözden geçirmeli. Daha geçen gün yine bir vekilleri İsmailağa Cemaati liderine övgü düzdü. Neymiş, ömrünü İslam'a adamış! Ulan ne yararı olmuş o herifin İslam'a? Herif bildiğin gerici! O "Ömer'in yolu" reklamını saymıyorum bile. Aman yarabbi neydi o reklam filmi öyle, develer kervanlar falan…

Ben İYİ Partiye kesin bir bilgi vereyim. Kendinizi de yırtsanız DAHA MÜSLÜMANLAR size oy vermez.

İyi Parti artık gericilere sevimli görünme sevdasından vazgeçmeli. Bir taraftan Alevilik üzerinden saçma sapan laflar, diğer taraftan sapkın cemaat liderine övgüler vs. Gittikleri yol, yol değil. Bakın ne güzel sormuş Aşık Yener:

Nurcu nişanını takan
Kızılbaş mı karabaş mı
Memlekete nifak sokan
Kızılbaş mı karabaş mı

Madem günah imiş sazlar
Çalsın sizin davulbazlar
Çember sakallı yobazlar
Kızılbaş mı karabaş mı

Gerici takkesin giyen
Olmadık herzeler yiyen
Atatürk'e, gavur diyen
Kızılbaş mı karabaş mı

izmir Menemen'de esen
isyan bayrağını asan
Teğmen Kubilay'ı kesen
Kızılbaş mı karabaş mı

Ölme Pir Sultan'ım yaşa
Yandı Sivas baştan başa
Eli kanlı Hızır Paşa
Kızılbaş mı karabaş mı

Kerbela'nın susuz çölü
Eser durur bir sam yeli
Ehlibeyt'e kıyan deli
Kızılbaş mı karabaş mı


Yahu bu memleketi yaşanmaz hale getiren DAHA MÜSLÜMANLAR(!) için Alevlilerin gönlünü kırmaya değer mi? Karar İYİ Partinin, Kızılbaş mı, Karabaş mı?

Okan Kilit

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

ZALİM
BİR YABANCI ELÇİ İLE GÖRÜŞMEK
 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin