SOĞAN OPERASYONU - 1

​Biraz sonra okuyacağınız olaylar tamamen kurgu olup hiç bir kurum ve kişiyle ilgisi yoktur. Tamamen uydurulmuş olup kaynak sorulmaması ısrarla rica olunur. Uydurma sırasında faydalanılan organı hiç sormayın; mümkün değil, söyleyemeyiz.

Lütfen çekirdek ve çaylarınızı yanınıza alıp koltuğunuza yaslanın, hazırsanız operasyona başlıyoruz…

***

Soğan Operasyonu-1

++Selamünaleyküm amirim. Aldığımız bilgiye göre stokçular ve karaborsacılar soğanları depolara istiflemiş.

--Kim söyledi?

++Akşam evde dünden kalan makarnayı yerken A Haber'de izledim.

--Vay hayınlar vay. Bu yaptıkları, yemek kültürümüze ve özellikle kuru fasulyenin yanında çatır çatır soğan yeme özgürlüğümüze darbedir. Eğer hemen müdahale etmezsek fakir- fukara, garip gurabanın "Soğan ekmek yiyelim dön de gel Zeynep'im" türküsünü bile yasaklamaya kalkar bunlar. Ayrıca kıymalı börek, lahmacun ve kasaptaki etin akıbeti tehlikeye girer. O zaman ahali ayaklanır, maazallah iç savaş bile çıkar. Bu milletin bir ekmeği bir de soğanı var. Soğan depoları dış mihrap, yok minare, yok mihrakların, her neyse işte onların ülkemizi karıştırmak için yaptığı bir şeydir.

++Neydir amirim?

--Bir şeydir len işte…

++Amirim kuru fasulye nasıl bir şey? Son yirmi senede bulgur ve makarna dışında başka bir şey görmedim de?

--Bunu sonra konuşuruz hemen timi hazırlayın?

++Kimi?

--Timi oğlum timi, baskına gideceğiz. Ha birde operasyonun ruhuna uygun müzik bulun. Müzik eşliğinde yapılan operasyonlar daha başarılı oluyormuş. Dizilerde, filmlerde hep öyle yapıyorlar. Hatta bazı ülkelerde sütü çok olsun diye ineklere bile müzik dinletiliyormuş.

++Aşk olsun amirim biz inek miyiz?

--Yok, oğlum olur mu öyle şey; biz koyunuz. Seçim sandıklarına biz oyları koyuyoruz. Seçildikten sonra onlar da bize koyuyor. Koyan koyana, koyun koyuna…

++Amirim "Koyun gelir yata yata türküsü" var, onu bulayım. Biliyor musun amirim, saz çalmayı öğrenirken ilk çalıştığım türküdür bu. Zaten bundan başka bir türkü çalamadım. O yüzden çok severim. Soğan gelir yata yata şeklinde de söyleyebiliriz istersen.

--Leyyyyn!

++Tamam, amirim vazgeçtim,"Zeytinyağlı yiyemem aman" türküsü olur mu?

--Len oğlum, soğan operasyonu yapacağız, zeytinyağının ne ilgisi var.

++Amirim, çok pahalı olduğu için bir türlü zeytinyağı alıp yiyemiyoruz ama. Market raflarında cicili-bicili zeytinyağı şişelerine melul melul bakıyorum hep. Operasyonun olmasa bile benim ruhuma tam uyuyor.

--Delirtme adamı, il başkanımızın torpillisi olmasan oyardım şimdi seni. Başka bir şarkı, türkü bir şey bulun.

++Amirim şimdi aklıma geldi, askerde öğrenmiştik. Komşu kızlı bir şeydi. Operasyona akşam çıkarsak tam uyar. Ay akşamdan ışık oluyormuş, önümüzü rahat görürüz.

--Höst! Karıştırma. İçinde komşu kızı geçen şarkı, türkü ve sözler büyüklerimiz tarafından yasaklandı. Sevgili komşumuz Yunanistan ile aramızı tekrar bozmayalım. Adamlarla barışabilmek için Ege'de dünyanın adasını hediye ettik. Ayrıca içinde komşu kızı geçen muhabbet ve paylaşımları roman yazarı Metin Savaş yapıyor. Hiç bulaşmayalım. Adam kediyi tavşan yaptı, bizi ne yapmaz? Zaten ireyiz günü kurtarmak için zor bela yerel seçim ittifakı yaptı bunların başıyla. Adamlar Türkçü oğlum, ittifakı bozarlarsa ikimizde dımdızlak ortada kalırız. Sen ilkokulu yedi senede zor bitirmişsin, ben de imam hatip orta kısımdan terkim. Oğlum bize kim iş verir? Allah'tan ireyiz var. O olmasaydı beğenmediğin makarnayı bile bulamazdık. Hayırlısıyla bu seçimleri de kazanırsak ikimiz de kıdem alırız, rütbemiz yükselir. Bakarsın ben belediye başkanı yardımcısı olurum, sen de benim yerime zabıta amiri olursun.

++O zaman zeytinyağlı yiyebilir miyim amirim?

--Yersin olum yersin, havyar bile yersin.

++Havyar ne amirim?

--Soğanın cücüğü len, soğanın cücüğü…

++Amirim, Metin Savaş'ı nereden tanıyorsun?

--Face'den…

++Neceden?

--Feys oğlum feys. Adam hem son dönem Türk romancılığının kralı hem de feysin.

++Amirim sen çok iyi, çok mübarek, çok dini bütün bir adamsın,bıyıkların dudaklarının etrafından taşmıyor, gümüş yüzük takıyorsun, saçı açık kadınlara uyuz oluyorsun, akşamları çaktırmadan kafayı çeksen de Cumaları, bütün müdürlerle birlikte imamın hemen arkasında kılıyorsun. Esnafın denetim sırasında cami yaptırman için elden verdiği yardım paralarını bile besmele çekerek sayıyorsun. Seni örnek edindim, amir olursam ben de her işi besmele çekerek yapacağım. Seni çok seviyorum amirim. Okumamak ne kadar iyi bir şeymiş yahu. Okumuş olsam böyle güzel iş bulamazdım. İki üniversite bitiren adamlar işsiz gezerken biz biraz daha asılsak vekil emeklisi bile olabiliriz.

--Bırak şimdi yalakalığı, onu da senden öğrenecek değiliz.

++Tamam, amirim ikinci bir emre kadar bıraktım.

--Len oğlum, sabah sabah lafa tuttun, resmen kürtaj yapıyorsun iki saattir. Şimdi aklıma geldi, şu kilometrede altmış üç litre mazot yakan arabanın torpidosunda eski bir CD vardı. Onu bul. "Tarlaya ektim soğan" türküsü eşliğinde çıkacağız operasyona. Bak operasyon diyorum, afili konuşuyorum. Tim on dakikada hazır olsun. Olaylar büyüyüp kokusu yurt sathına yayılmadan bunun başını yakalamayız. Bir gece ansızın…

Seksen üç yukarı soğan deposu, seksen dört karşı köydeki soğan deposu, seksen beş…

++Emredersin amirim!


(devam edecek)

29.11.2018×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

SEN OLMASAN...
DÖNÜŞÜM KAFKA VE KÖLELIK

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin