DÖNÜŞÜM KAFKA VE KÖLELIK

DÖNÜŞÜM KAFKA VE KÖLELIK

"Samsa yaşadığı dönemin gerektirdiği gibi bir yaşam süren, sisteme köle hale gelmiş, toplumun ona biçtiği rolü başarılı bir şekilde oynayan bir genç. Bu sistem kölesi genç, bir sabah yatağından her zamankinden farklı hissederek kalkar. Daha doğrusu kalkamaz. vücudundaki değişiklik onun yataktan doğrulmasını engeller. Samsa aniden bir böceğe dönüştüğünü farkeder ve böcek olarak devinimleşmeye başlayıp hikayeye böcek olarak devam eder..." Kafka

Birey olmasını başaranlara düşman kesilen toplumlar ve bu toplumların en güçlü temeli olan, insanlar,hep iyiliğini istermiş gibi görünse de bu bir hayaldir. Gerçekte sürekli köleliği isteyen son kurgulanmış siyasi yapılar yeryüzünden silinene kadar, Kafka'nın Dönüşüm'ü güncel olarak kalacaktır. Birey olmayı başarmak. Birey olarak yaşamak. Birey olarak köleliğe baş kaldırmak. Sizce bunlar sistemin hoşuna gider mi? Gitmez elbette. Onlara gerekli olan köle. Yatağından çıkamayan devinim özelliği kaybetmiş böcek olmak onların işine gelir.

İktidar olmak için kurgulanmış siyasi güçler/yapılar bizim 'güç' karşısında, ilerleyen hayatımızda nasıl bir pozisyon alacağımızın veya almamız gerektiğini çizen güçtür. Bunu yaparken sadece korku unsurunu da kullanmıyor, duygularınızı ,degerlerimiz kullanılıyor. Davranışlarınızı ona göre belirliyorsunuz artık. Size gideceğiniz yolu bu yolda ne kadar ilerleyeceğinizi onlar söylüyor. Siz sadece toplum içinde görselniz artık bu düzen içinde. Sürekli olarak kendinden kişiliğinden taviz veriyorsunuz… Tekrar, tekrar, tekrar… Ta ki bu sizin için bir hayat biçimi olana dek.

Adam gibi yağınıza girip sabah kalktığınızda kendinizi sürüngen olarak buluyorsunuz. Ne tuhaf geliyor değil mi? Aslında tuhaf değil. Gerçek. Belki gerçeği kabul etmek tuhaf. Çünkü öyle kurguladınız çıkar güçleri tarafından. Siz yerinde ve zamanında tepki göstermeyerek bu oluşuma zemin hazırladınız. Güç odakları sizi istediği şekle ve kıvama getirdi. Bu günden sonra böcek olarak yatalak kalmak niye tuhafınıza gidiyor?

Uyanın ve köleliğe baş kaldırmak üzere doğrulun.

Artık karar senin. Ya kendi ayakları üzerinde duran birey olacaksın ya da başkasından himmet bekleyen böcek…

Muhabbetle efendim…

Doğan Ay 

SOĞAN OPERASYONU - 1
ALEVİ

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/