PATATES SOĞAN BÜROKRATLARIMIZ

PATATES VE SOVAN BÜROKRATLARIMIZ

İktidar patates soğan hesabını iyi yapmış. Gündeme bakarsanız devleti temsil etyigi konumda bulunanlar şov üstüne şov yapıyor. Utanmasalar patates ve soğan tırlarının önüne yatacaklar. Olmaya oldu her gelen tır için kurban kesilmedi şimdilik. İstanbul vali yardımcısı hanımefendi öyle bir nutuk attı ki patates soğan ağlayacaktı. Yahu altı üstü kilosu 85 kuruş olan patates için bu kadar şatafata ne gerek var?

Ne mübarek şeysin sen be patates. Eee patates olur da yanında soğan olmaz mı? Şöyle fazla değil 5 kg ayçiçeği yağı biraz kuru fasulye yanında bulgur aşı ve bir zumzukla kırılmış soğan.

Sakin müzmin muhalefet edeceğiz diye yağ nerede fasulye nerede demeyin. Tanrı büyük patates soğan ile başlayayım hele gerisi gelir. Önce patates soğan…

Çıkıp da kimse "sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek" demesin. Bu işin içinde reklam olmayacaksa ne gerek var patates soğan dağıtımına. Biraz çağdaş düşünün. Patates ve soğanlar lebaleb gelsin hele. Şöyle önceden listelenmiş isimlere dağıtılsın görün hayrı hasaneti.

Patates soğan deyip geçmeyin. Patatesi haşlayın yanına sovanı kesin üstüne ejder meyveli güzel kokteyl iyi gider. Ejder meyveli şeyi unutup kuru kuru patates sovan gitmez.

Patates sovan parasını kim mi veriyor? Korkmayın sizden alıp yine size veriyorlar. Tam ağanın koyun sürüsü gibi:

Çobanın kendisine teslim edilen 100 adet toklunun hesabını soran ağaya hesap verdiği gibi : Kırkını verdik kasaba, kırkını heç sayma hesaba, kayadan atladı baş toklu, onun peşinden gitti beş toklu, dokuzunu yedirdik kurda, dördünün de aha postu burda. Çoban sayarken parmak hesabı yapan ağa der: ulan 99 oldu biri nerde. Çoban sahte bir mahcubiyetle ağam bizim çocuk onun boynuna çan takmış ne sana verir nede bana. Hiddetlenen ağa çobanın getirdiği bir külek yoğurdu kafasına geçirir. Çoban çok pişkin: Ağasına açık ve net hesap verenin yüzü böyle ak olur der."

Doğan AY 


MEHMET TURAN YARAR DA GİTTİ
YER SOFRASI

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/