ZOR ama YILGINLIĞIN OLMADIĞI HAYAT HİKAYESİ

TheodorWalterSonnyRollins

Şu anda 90 yaşında olan bir müzik insanının hayat hikayesinden söz edeceğim. Bunu özellikle genç dostlarım için paylaşıyorum
Adı Sonny Rolins, daha doğrusu Theodore Walter "Sonny" Rollins, 1930 New York doğumlu. Tenör saksafonun efsane isimlerinden biri. Benim gibi jazz severlerin, onun "St. Thomas", "Oleo", "Doxy", gibi, nerede çalınırsa çalınsın "aaa bu Sonny bestesi" diyecek kadar ezbere yerleşen bestelerini keyifle dinlediği bir dev.

Hayat hikayesine gelince, bir büyüğüm "her şey insanlar için, hastalık, sağlık, yapılan hatalar ve doğrular hepsi insan için" derdi. "İnsan hatalar yapar ancak hatalardan sonra yılmadan doğruyu aramak da onun yetileri arasındadır" diye devam ederdi…

Henüz çocukken piyano ile müziğe başladı, 13 yaşında bir saksafonu oldu ve bunda karar kıldı. O dönemlerde ABD'de "siyah insan" olmak zorlu hayat demekti. Günümüzde dahi "siyah insana" yönelik "ırkçılığın" ABD kültüründen silinmediği de bir gerçek.

O, 40-50 li yıllarda, uyuşturucuya, suça itilen binlerce gençten biriydi. Evet çok yetenekliydi, ancak çevresi ortamı yaşadığı kültür onu suça itti.
- Rollins 1950 yılında, silahlı soygun suçuyla göz altına alındı ve üç yıl hapis cezası aldı. Şartlı tahliye olmadan önce 10 ayını Rikers Island'daki cezaevinde geçirdi. 1952 yılına gelindiğinde, şartlı tahliye kararlarını eroin kullanarak ihlal ettiği için tekrar göz altına alındı. Lexington'daki Federal Tıp Merkezinde gönüllü olarak, o dönem için "deneysel sayılan"
Metadon terapisi gördü. Ve Eroin bağımlılığından kurtuldu.
(NOT: Methadon, tıpta analjezik olarak ve narkotik bağımlılığı tedavisinde kullanılan bir sentetik opioiddir. 1937'de Almanya'da geliştirilmiştir.)

Gençlik hataları olan gerek silahlı soygun suçu, gerekse Eroin bağımlısı olması onu yıldırmadı, hepsini geride bıraktı. Yani kariyerini yok etmedi daha da sıkı çalıştı.

Seksenlik dede olduğunda dahi konserlerine devam etti. O yıllarda (2010) bir söyleşide demiştir ki:

".. benim durumumda ben aslına bakarsan hâlâ müzikal sesimi ve mükemmelliği aramakla meşgulüm. Hâlâ çalmayı sürdürme nedenim bu. Ama diğer yandan hayranlarımın hâlâ beni sahnede görmeyi istiyor olması bana gurur vermiyor değil, onların beni izlemeyi istiyor olması arayışım için ayrı bir neden oluşturuyor. „

T. Walter "Sonny" Rollins

Muhteşem ifadeleri görüyorsunuz; tüm dünya onun efsane olduğunu kabul etse de, seksen yaşına geldiğinde dahi "ben daha olmadım hala arıyorum" diyebiliyor ve devam ediyor; "müziğimi ve kendimi daha yüksek bir noktaya çekmeye uğraşıyorum"

Kıssadan hisse;

-Her şey insanlar için, her türlü zor duruma düşebilirsiniz, çok hata yapmış olabilirsiniz. Ancak isterseniz uğraşırsanın iyiye doğruya yolculuk yapabilirsiniz

- Hangi yaşa gelmiş ve alanınızda hani unvanlara sahip olursanız olun, asla OLDUM demeyin. Arayışınız sürsün, daha yüksek düzeye nasıl çıkabilirim, daha iyisini nasıl yapabilirim bunu aklınızdan çıkarmayın.

...Ve jazz iyi gelir bu müziği tanımaya çalışın...

Bir Eylül günü (7 eylül 1930) doğan ve 90 yaşını kutlayan efsane, bir başka söyleşisinde şunu der:

"Kendim hakkında ne mi öğrendim? Gerçekten her şeyin üstesinden gelme gücüne sahip olduğumu öğrendim."

Yılmak yok gençler, özellikle size söylüyorum

T. Walter "Sonny" Rollins
×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Atatürk’ün Partisinde Atatürk Diyemeyenlerin Yeri ...
KAVGA GÜNLERİ

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin