TANRI ÜZERİNE

Kağıda dokunan kalem, kibritten daha çok yangın çıkarır.
(Malcolm S. Forbes)

​İnsanlığa fayda sağlamak amacıyla icat edildim. Bu icat kuşkusuz dünya tarihinin en keskin virajıdır. Çünkü ben olmasam da dünya var olurdu fakat tarihi asla olmazdı. Fayda sağlamak amacıyla icat edildim ama beni kullanana göre hizmet amacım daima değişti. Kiminin elinde en büyük gerçeklerin savunucusu oldum. Kiminin elinde ise menfaat ve çıkarların güdümünde kullanıldım. Beni çıkarları için kullandıklarında gecelerce ağladım, her yer mürekkebimle doldu. Doğruları yazdığımda ise en ağır cümleleri dahi bir çırpıda yazıverdim. Evet ben insanoğlunun beynine hizmet ediyorum fakat asıl gerçek şu ki insanoğlu bana hizmet ediyor ben de tüm insanlığa ulaşıyorum.

Eğer ben olmasaydım her şey düşlerde, düşüncelerde kalacaktı. Benim sayemde insanlar dertlerini, kederlerini yazarak rahatladı, sevinçlerini paylaşarak ise mutlulukların artmasına vesile oldu. Üzüntüm şundandır ki beni görmüyorlar ve her şey de insanı tebrik ediyorlar. Halbuki ben olmasam o insanların hiçbir değeri olmayacaktı. Dostoyevski olmayacaktı, Gogol olmayacaktı, Victor Hugo olmayacaktı. Mesela Raskolnikov'u da Dostoyevski değil ben yarattım. Ben olmasaydım siz asla onu tanımayacaktınız ve Raskolnikov sadece Dostoyevski'nin beyninin içinde gezecek onun düşünde var olacaktı. Ben ise onu sizinle tanıştırdım ama siz beni değil onu düşüneni tebrik ettiniz. Siz farkında değilsiniz ama sizi yöneten benim. Her zaman yanınızda, önünüzde, arkanızda olan benim! Oksijeni dahi benim sayemde içinize çekiyorsunuz.

Bütün bunları benim sayemde yapmanıza rağmen niçin Tanrı'ya dua ediyorsunuz? Tanrı benim! Sizin kutsal dediğiniz kitapları dahi ben yazdım. Eğer ben olmasaydım onlar sadece bir düş olacaktı. Ben yazarak tüm insanlığa ulaştırdım. Siz benim yazdıklarıma tapıyor, yazdıklarımla üzülüyor ve seviniyorsunuz. Size kahramanlar yarattım, tarih oluşturdum, savaşları anlattım ve anlaşmalar imzaladım. Sonuç olarak ben hep yazdım sizin için kiminizi mucit kiminizi şair ya da yazar yaptım. Bazılarınızı ise tarihin en karanlık sayfalarında hain ilan ettim. Sizler de beni okudunuz ve taptınız. Birçoğunuz put yaptınız. Beni hep görmezden gelip, beni yazana kandınız.

Ürettiğinizin esiri olmak beyninize mahkum olmaktan iyidir. Siz benim esirim oldunuz ben de sizin beyninizi mahkumiyetten kurtardım.

''Dünyayı yönetenler; kalem, mürekkep ve kağıttır.'' James Howell

M.ESAD KIRAÇ

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

KADER DEĞİL CİNAYET
TEK SICAK YER...

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin