MÜZİK LAKIRDILARIM 3

SergeiRachmaninoff

Sergei Rachmaninoff'un bir eseri üzerine 

Rachmaninoff, 1896'da OP.16, "Müzikal anlar" ismi altında 6 parça bestelemiştir.Bir önceki lakırdımda size Schubert'den bahsetmiştim ya, Rachmaninoff bu besteler için onu örnek almış.

Altı parçanın en etkileyicisi defalarca plağa alınan, örneğini sunduğum 4 nolu parçadır. Diğer 5 parça ağırca ve ezgisel olduğu halde bu parça çok enteresandır bence. Bu parçayı bir Rock ya da Metal sanatçısı elektro gitar çalarken bile zorlanır. (bir örneğini dinlemiştim) Bu eseri seslendirmek usta işidir.

Bu eseri dinlerken ya da izlerken başka şeylere dikkat etmiş olabilirsiniz. Bu Özbekistan/Taşkentli hanımefendi, "Harika Çocuk" denilen sınıftan, özel yetenekli olduğu yetiştirilen ve sekiz yaşından itibaren Almanya'dan başlayarak , Fransa, Avusturya, İtalya ve Rusya'da hem solo programlarda hem de orkestralarla performanslarda sahne almıştır.

Yani fiziği ve giyimi ile yargılamayın. Bu muhteşem hanımefendinin başta Amerika Kanser Derneği olmak üzere, çeşitli hayır derneklerine yaptığı maddi katkılar ve onlar için düzenlenen konserlerde topladığı bağışlar, onun varsa bir cenneti hak ettiğini gösterir. Hayranlarını yerel sanat ve eğitim girişimlerini desteklemeye sürekli teşvik etme yollarından biri de belki giyimidir.

Çeşitli kliplerinde erotik çağrışımlı giyim tarzı,bu dernekler için bağış toplama ve klasik müziği "boğucu" bulanları da bir protesto şeklidir.İnternet üzerinden kendi Posterini satar, Lola imzalı çanta ve başka eşyalar satar, parası hayır kurumlarına akar. 


YOLLARIMIZA DİKEN DİKENLER
KAYIKÇI KAVGASI DIŞINDA BAKARSAK...

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/