BİR FİLM ÖNERİSİ

minamata

"William Eugene Smith, Amerikalı bir foto muhabiriydi. O, "editoryal fotoğraf denemesinin geliştirilmesinde belki de en önemli tek Amerikalı fotoğrafçı" olarak tanımlandı" ...

Böyle yazarlar onun hakkında, ancak gençlik günlerimde fotoğraf aşkını içime düşüren çok önemli bir figürdür Eugene Smith. Onun gibi karelemek, onun gibi fotoğraf sevdalısı olmak istemişimdir o yıllarda . Fotoğraf dünyasının 5 büyük tanrısından biriydi. Bugün onun karelerine bir yerde denk geldiğimde onun ismi geçmese bile bu bir "Eugene Smith fotoğrafıdır" derim.

Döneminde ABD'de çok önemli bir dergi vardı. O "LIFE" dergisinde yayınlanmış her fotoğraf sadece bir belgedeğil bir sanat harikasıydı.Eugene Smith bu dergi için çalışan bir foto muhabiriydi.

Bu film Japonya'da bir çevre sorununun onun tarafından dünyaya duyurulmasını konu ediniyor: MİNİMATA Japonya'da küçük bir balıkçı köyü. Köy yakınında bulunan bir fabrika çevreye ağır metaller içeren atıklarını saçıyordu. Köylüler bu atıklardan dolayı ciddi beyin hasarı görüyordu.İşte bu film Eugene Smith ve MİNİMATA çevresindeki hikayeyi anlatıyor.

"Minamata disease" ya da "Chisso-Minamata disease" olarak tıp tarihine geçen bir hastalık vardır. Bu hastalık kendisini, yürüyüş anormalliği , konuşma değişiklikleri ve göz hareketlerindeki anormallikleri içerebilen kas hareketlerinin istemli koordinasyon eksikliği olarak gösterir (Ataksi) Civa zehirlenmesinden oluşan nörolojik bir hasardır, ilerleyen safhalarda delilik, felç ve koma ve ölüme gider.

Hikayeyi daha fazla detaylandırmayayım, merak edenler bu filmi mutlaka izlesin. Fotoğraf uğraşanları kesinlikle bir kaç kez izler zaten.

Yönetmen : Andrew Levitas
Senaryo : David Kessler, Stephen Deuters, Andrew Levitas
Oyuncular : Akiko Iwase, Johnny Depp, Katherine Jenkins
2020yapımı

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

GÖÇ BEKA MESELEMİZDİR
Ne Zararı Var?

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin