TÜRK DÜNYASININ DEĞERLERİ UYGUR RAHİLE DAVUT İLE G.AZERBAYCANLI CAVADBEYLİ’YE SAHİP ÇIKALIM !

​Türk  dünyasında bir matem havası var. Acılara her gün  yenileri ekleniyor. Fars İşgalindeki  Güney Azerbaycanda  Fars  zülmu  sürüyor.Yüzlerce Türk aydını Türk kimliğini  savunduğu için Fars işgal yönetimi tarafından zindanlara atılıp işkence görüyor.Kimi idam ediliyor.  Çin işgalindeki Doğu Türkistanda Çin sömürgeciliği   Doğu Türkistan bağımsızlık hareketinin sesi olan  aydınları susturmak için çeşitli hilelere başvuruyor,kimi faili mechul suikastlara uğruyor,kimi Çin zindanlarında can veriyor.

Güney  Azerbaycanlı Tebriz 1976 Doğumlu bir Türk olan Rahim Cavadbeyli, 15 yıl önce İran'dan Türkçülük faaliyetlerinden dolayı idam hükmü verildi. Azerbaycan'a sığındı. 8 yıl Azerbaycan'da kaldı. 2 yıl Gürcistan'da ikamet etti. Son beş yıldır Türkiye'de Birleşmiş Milletlerin korumasında mülteci olarak kalmakta idi. Ankara Gazi Üniversitesi'nde Master yaptı. Türk tarihi ve Türkçülük konusunda yüzlerce bilimsel makalesi Devlet, Yeni Türkiye Dergisi gibi dergilerde yayınlandı. 

Türk ve Türklük konusunda yüzlerce bilimsel akademik araştırma yaparak yayınlayan İran  işgalindeki Güney Azerbaycan Türk'ü Tebrizli soydaşımız Rahim Cavadbeyli, ne acıdır ki Türkiye tarafından sınır dışı edilmek üzere, kaçma riski bulunduğu gerekçesiyle Van Göç İdaresi Koruma ve Gönderme Merkezi'ne gönderilmiş olup, özgürlüğü elinden alınmıştır...

Türklüğünden ve Türkçülüğünden zerre kadar taviz vermeyen, 30 yıldır bu mücadeleyi Türklük aşkıyla yapan Rahim Cavadbeyli, tarih konusunda derin bir akademik bilgiye sahiptir.

Hükümetimizi ve ilgilileri bu değerli akademisyenimizi İran'a göndermemelerini bekliyoruz.
Türk milliyetçilerini ve vatansever medyayı bu konuda hassas olmaya, Göç Genel Müdürlüğü nezdinde girişimde bulunmaya davet ediyoruz.

ÇALIŞMALARI:
# Türk-Alper Eğitim Sistemi.
# Türk Dünyasında Soykırımlar.
# İran Türklüğü.
# Kürtlerin Kökeni.
# Türk ve Türklük konusunda yüzlere makale ve bilimsel araştırma.

Çin işgalindeki   kadim Türk yurdu  Doğu Türkistanda Çin sömürgecisi ÇKP- Irkçı Faşist yönetimi esir tuttuğu Müslüman Türklere karşı sinsi ve gizli katliamlarına aralık vermeden  devam ediyor.İşgalci Çin'in Türk soykırımında öncelikli hedefi Doğu Türkistanlı bilim insanları,din adamaları ile kanaat önderleri ve aydınlar başı çekiyor. Çin, geçtiğimiz aylarda Çin Nazi Kamplarında baskı,zulüm ve işkence ile bir biri ardı sıra katlettiği Kaşgarlı Abdulhamit Damollam,Artuş'lu Muhammed Salih Damollam,Urumçi Tıp Üniversitesi Rektörü Ünlü tıp bilim adamı Halmurat Gafur ve en son Hoten'in ileri geleen din bilgini ve kanaat önderlerinden Abdulahat Berat Damollam'dan sonra bu kez Urumçi Üniversitesi öğretim Üyesi ve ünlü halk bilimci Prof.Dr.Rahile Davut'u de yok ettiği bildiriliyor. Uygur Bilim kadını Davut yaşadığı Pekin'de 8 aydır kayıp durumda.İşgalci Çin bu konuda hiç bir açıklama yapmıyor ve bilgi de vermiyor.Çin istihbaratı tarafından  gizlice tutuklandığı  veya öldürüldüğü  zannediliyor..

Doğu Türkistanlı Uygur bilim kadını Prof.Dr.Rahile Davut bir Türk Halk Bilimi uzmanı ve bu konuda bir otorite olarak Dünya bilim çevreleri  tarafından  tanınıyor.. Defalarca Türkiye'deki bir çok bilimsel toplantılara katıldı.Bir çok Türk bilim adamı ve araştırmacıları de Doğu Türkistan'a gittiğinde kendilerine yardımcı oldu. Rahile Davut Hanım 8 aydır Pekin'de kayıp durumda hakkında hiç bir bilgi yok. Ailesi belki de sormaya cesaret edemiyor sorsa da bilgi verilmeyeceğini biliyor.Bu Kayıp bilim insanı için bir çok yabancı bilim insanları hakkında açıklamalar yaptı ve kendisinin bulunması için Çin yönetimine başvuruda bulundu.
En önemlisi yaptığı çalışmaları ile Türk Kültür-Medeniyeti ve Turkoloji iilmine büyük katkılar yapan bir bilim insani ve Alime'dir.
Ancak, Türkiye'de kendisini bilen ve tanıyan hiç bir bilim adamı veya Araştırmacılarımız bu konuda şimdiye kadar hiç bir tepki vermediler ve susmayı devam ediyorlar.

Alinan bilgilere göre tanınmış Halkbilimci Prof. Dr. Rahile Davut Çin Polisi Tarafından Tutuklandığı İleri Sürülmekte
edinilen bilgilere göre Rahile Davut, geçen aralık ayında bir akrabasına, Urumçi'den, Pekin'e seyahat etmeyi planladığını söylemiş.
Urumçi'deki Sincan Üniversitesi'nde ders veren ve Uygur eserleri, folklorü, müzik ve el sanatları konusunda uluslararası üne sahip Davut'tan o günden sonra haber alınamamış.
Ailesi ve yakın arkadaşları, ortadan kaybolmasının üstünden 8 ay geçen Davut'un, Doğu Türkistanlılar üzerindeki sert kısıtlamaların, Nazi Kamplara toplama siyasitinin bir parçası olarak gizlice tutuklandığını savunuyor.
Uygur Folkloru üzerine önemli araştırmalar yapan ve Davut'un çalışmalarından istifade eden, ABD'nin Loyola Üniversitesinden Doç. Dr. Rian Thum, "Uygurların eşsiz kültürüyle ilgili tüm ifadeler artık tehlikeli. Bunun, Rahile Davut'un ortadan yok olmasından daha iyi bir kanıtı yok." dedi.
ABD'de bulunan Dui Hua Vakfı'nın kurucusu John Kamm da Prof. Davut ile ilgili Çinli yetkililerden bilgi alma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlandığını kaydetti. Kamm, "Rahile Davut, sözlerle anlatılamayan trajedinin insan yüzü. Onu tanıyan herkese şüpheli gözüyle bakılıyor." değerlendirmesinde bulundu.
İngiltere'de Uygur müziği üzerine çalışmalar yapan ve aynı zamanda Davut'un arkadaşı ve akademik ortağı olarak bilinen Rachel Harris, "Uygurlar topluca zan altında tutulduğundan bu yana yabancı bağlantıları olan herhangi bir Uygur akademisyen devlete karşı sadakatsiz ve yeniden eğitime ihtiyacı olan, iki yüzlü entelektüel olarak yaftalanıyor." iddiasında bulundu.

Bugün 1 milyon civarında Uygur Türkü ile 50 bin civarında Kazak Türkünün Nazi Kamplarında tutuklandığı ileri sürülmektedir.  Türk dünyası  liderleri bu duruma sesiz kalmamalı Doğu Türkistanlı  türklere sahip çıkmalıdır.

Ey Türkoloji'nin Çok değerli Bilim insanları ;
Bu dünya'da insan hayatından daha değerli bir şey olmadığını sizler çok iyi biliyorsunuz. İnsanlık adına lütfen bir şeyler söyleyin bir açıklama yapınız ve bir şekilde Rahile Davudu unutmadığınızı gösterin ve tepkinizi ortaya koyunuz.

Ey mlliyetçi sivil toplum kuruluşları,milliyetçi gazeteler neredesiniz?
Ey Türkiyedeki İnsan hakları kuruluşları Rahile Davut, Rahim Cavadbeyli, konusunda niye sesiniz çıkmıyor?
Ey Türkiye Büyük millet meclisindeki Milliyetçi geçinen Partiler vekiller Rahile Davut Rahim Cavadbeyli,, konusunu niye meclise getir miyorsunuz?

Peki  Biz  Türklerin  Rahile Davudla  ne ilgisi var?  Öncellikle  Türk olduğu  Türk  halk bilimine sayısız eser kazandırdığı Uygur  Türk  halk kültürünü dünyada tanıttığı ve Çin işgalindeki kadim Türk yurdu  Doğu Türkistanlı olduğu için,olayın diğer boyutu kaybolması veya tutuklanması  bir insan hakları sorunu olduğu için.

Ya Rahim  Cavadbeyli   !

Öncelikle Türk olduğu için ilgimiz var. Sonra Türk kültürü ve edebiyatıyla uğraştığı için ilgimiz var. Nasıl mı?

Edebiyata az çok yakınlığı olanlar Emine Işınsu adını herhâlde duymuş olmalılar. Onun romanlarından ikisi Çiçekler Büyür ve Cumhuriyet Türküsü. Şimdi bu kitaplar Çiçekler Böyüyer ve Cumhuriyet Mahnısı oldu. Rahim sayesinde Bakü'ye taşındı, Azerbaycan Türkçesine aktarıldı ve yeni isimleriyle orada basıldı. Cavadbeyli daha birçok eserin Azerbaycan ve İran'da, hatta Kerkük'te basılmasını sağladı. Biz bunun için Rahim'i tanıyor ve seviyoruz. Yakın Türk Dünyası arasında köprüler kuruyor. Şimdilik yakın Türk Dünyası. Daha sonra belki de biraz daha uzaklara açılacaktı. Ama işte şimdi Van'da bir kampta bekletiliyor. İran'a iade edilirse ne olacağı belli değil. idam edilecek  Fars İran şovenizmine  kurban edilecektir.

Ülkemiz tuhaf bir ülke oldu.  Çin zulmünden kaçan Uygur Türklerini günlerce hava alanlarında bekletiriz. Türk vatandaşı Uygurların Doğu Türkistan ile ilgili faaliyetlerine yasak koyarız. Irak'tan, Suriye'den gelen Türkmenler bin bir sıkıntı çeker, 

Türkiye hükumeti Türk olmadığı halde Iraklı veSuriyeli muhalif liderlere   sahip çıkıp oturum vermiştir. Aynısını Türk olan Rahile Davut ve  Rahim Cavabeyli için yapmalıdır.EğerTürkiye Türklerin ülkesiyse...

Kaynak:

1)Alıntı : Doç.Dr. Erkin Emet (Türk Yazını)

2)Uyghur.Net.org

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

MERKEZ SAĞ MI DEDİNİZ?
Evre

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin