YAŞ SENDROMU

yassendromu

Yaşa Başa Bakmayanlar
7 Eylül 2020
65 yaş üstü yaşdaşlarımız, kendilerine uygulanan pandemi tedbirlerine tepki duyuyor ve kınıyorlar ya..

Hatırladıkça içimi acıtan ama pandemiyle depreşen ve pandeminin başından beri içimde tuttuğum bir yaşanmışlığı burdan paylaşmak istiyorum.

Kimseye kızmayın.
Bu toplumda toplumsal ve ekonomik yaşamda yer almadığınız, evde oturduğunuz sürece yaşa saygı vardır. Aksi takdirde kendi bilgi ve donanımında şüpheli bir gurup, kendileri yerlerinde sayacakmış gibi size dünyayı dar ederler. Ben bu dışlanmayı yıllar önce daha elli iki yaşında yaşadım.

TED nin sınavını kazanıp TED Koleji ile sözleşme yaptığımda, okulun bir gurup genç öğretmeni muhtemelen mezuniyet kökenim ve deneyimimi rakip görüp, okul müdürünü de etkileyip yaşımı ileri sürüp veliler yaşlı öğretmen istemiyor yalanıyla sözleşmeyi uygulatmak istemediler.

Oyunu sezince hakkımı arayarak çalışmaya başladım. Çalıştığım sekiz yıl boyunca Söylediklerinin aksine velilerden gördüğüm sevgi saygı ve talep hala içimi ısıtıp, yaşama sevinci katarken, idareci ve bazı genç öğretmenlerin okuldaki emekli öğretmenlerin yaşlarını bir kusur gibi algılamaları ise eğer öğrenci ve velilere karşı duyduğum sorumluluk olmasa çek git derecesindeydi.

Çok değerli iki 4. Sınıf öğretmenimizle yeni dönemdede çalışılacağı beyan edilip, iş başvuru süresi geçtikten sonra, yaşları bahane edilerek sözleşmelerinin etik olmayan bir biçimde yenilenmemesine duyulan tepkiye dönemin genç müdürünün, "100 yaşına kadar mi çalışacaklar gitsinler artık" sözlerini duyunca zaten öğrencilerim 4. Sınıfı bitirince ayrılma düşüncem kesinleşti.
Zamanı geldiğinde ayrılma isteğimi bildirince, "kurucunun devam etmemi istediğini" bildiren genç müdüre "100 yaşına kadar mı çalışacağım" deyip noktayı koymuştum.

Yani demem o ki sevgili yaşdaşlarım kimseye kızmayın bu ülkenin eğitimcileri arasında yaş almışlıklara karşı kendilerini yaşlanmayacak sanan potansiyel bir gurup var ki...
Bu kendini bilmez azınlığın dışında birlikte çalışmaktan gurur duyduğum, mesleğine ve büyüklerine son derece saygılı, genç öğretmenlerime burdan sonsuz sevgi ve selam gönderiyorum.

Pandemi döneminin zor koşullarında büyük özveriyle çalışan çalıkuşları, yiğit öğretmenleri kolaylıklar diliyorum.
Sağlıkla kalın.

BİR KAVRAM
Kız çocukları günü

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin