TÜRKLÜK ve VATANDAŞLIK...

Almanya

1981'den beri Almanya'da yaşıyorum.
Türk'üm, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşıyım.

İlkokul, lise ve yüksek öğrenimimi Almanya'da yaptım. Almancayı anadilim gibi konuşuyorum. Sonradan Almanca öğrendiğim için gerek imla gerek gramer kurallarını bir çok Almandan daha iyi biliyorum. Dolaysıyla iş yerinde Alman iş arkadaşlarım bir çok zaman yazışmalarını bana gelir kontrol ettirirler.

Frankfurt'a yakın küçük bir kasabada yaşıyorum. Kasabanın nüfusunda yabancı oranı nisbeten düşük. Yabancılar dairesindeki memurlarla güzel bir diyaloğum var. Ne zaman işim düşse bana 'Neden hala Alman vatandaşı olmuyorsunuz?' diye sorarlar. Ben de Türk vatandaşlığımdan vazgeçmek istemediğimi söylerim.
Bu kişisel bir tercih. Alman vatandaşlığına geçen bir çok arkadaşım var. Kimseyi yadırgadığım veya kınadığım sanılmasın.

Almanya'da durum böyle.
Gerçi burada doğan çocuklar için kanun değişti artık ama sonradan Almanya'ya gelenler, çok az istisnalar hariç, çifte vatandaş olamıyorlar. Eskiden burada doğan çocuklarada çifte vatandaşlık verilmiyordu.

1989'da Sovyetler birliği çöktüğünde Alman hükümeti Sovyetler Birliğinde yaşayan Alman kökenlilerin Almanya'ya göç edebileceği kararı çıkardı. Almanca bilmeleri, hangi din veya mezhebe mensub olmaları önemsenmedi.

Bu esnada Almanya'ya gelen iş arkadaşım var. 12 yaşında Kazakistan'dan Almanya'ya göç etmiş. Geldiğinde ailesi ve kendisi tek kelime ALmanca bilmiyorlarmış. Dedesi 2. Dünya harbinde Sovyetler'e esir düşen ve sonra orada kalan bir Alman askeriymiş. Kendisi küçük yaşta buraya gelmesine rağmen hafif aksanlı Almanca konuşur. Aile büyükleri hala doğru dürüst Almanca bilmez. O esnada Almanya'ya gelen ve yerleşen Almanlara 'Geç Göçmen' (Spätaussiedler) denir. Azbuçuk makul bir şekilde Alman kökenli olduğunu ispatlayan herkes Almanya'ya Alman vatandaşı olarak kabul edildi. Kabul edilmekle de kalmadı, burada düzgün bir hayat sürdürebilmeleri için her türlü maddi ve hukuki kolaylık sağlandı.

1960'tan beri Almanya'da yaşayan Türkler var. Kimse 'bunları da vatandaşlığımıza kabul edelim' demedi.
Onlar Türk'tü çünkü. Alman değil!
***

Türkiye

Türkiye'de de, Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içinde doğmayan Türkler var.

Onlar günümüzde bedava sosyal yardım alan, sınavsız üniversitelerde okuyan, sigortadan prim ödemeden faydalanan insanlar değil.
Bu soydaşlarımızın Türkiye'de varlıkları öyle 2-3 senelik olayda değil. Uzun yıllar burdalar. Ne bir taşkınlıkla, ne de bir kanunsuzlukla bugüne dek anılmadılar.
Alınlarının teri ile çalışıp kimseye yük olmadan hayat sürdürmeye çalışıyorlar. Özel bir istekleri, kendilerine imtiyaz gösterilmesi gibi bir arzuları yok. Belki kendileri ve aile büyükleri Türkiye Cumhuriyeti Devleti içinde doğmamış olabilirler.
Ama bu soydaşlarımızın ataları bizim atalarımızla beraber bu topraklar için kan dökmüş, bu toprakların özbe öz evlatları.
Türkler!
Türk sevdalılar!

Ama kimse onlara 'Sen de Türksün tabii ki Türk vatandaşı olabilirsin' demiyor.
Vaadeden çok. İcra yok.
Cumhurun başkanı zerre tereddüt etmeden Türk olamayanlara vatandaşlık vaadedebilirken, hükümet mültecilere bedava ev vaad edebilirken, öz be öz, bizimle aynı kanı taşıyan, aynı dine inanan bu soydaşlarımızın ismi bile anılmıyor.

Bu kaderi paylaşan tek Türk soydaşlarımız Ahıska Türkleri değil.
Bir Ahıska'lı genç kardeşim yazmış:

"Biz bu vatana, bu millete, bu devlete, al kırmızı bayrağa olan sevgimizden, saygımızdan dolayı kendimiz davet edilmeden kalktık geldik..
  Lütfen bize yabancı muamelesi yapmayın, Biz bu devlete yük olmaya değil, Yükünü hafifletmeye geldik..."

​Ramil Guseynov

Ve kimsenin de ilgilendiği yok.
İşine gelince Milliyetçilikte ahkam kesmeyi bilen,
işine gelince dindarlığı kimseye bırakmayan bizler, yani halk, kendi soyundan olana sahip çıkmada Alman kadar olamadık! 

Büyük devlet kolay olunmuyor.
Büyük devlet olmak için büyük millet olmak gerek.
Büyük millet olmak içinde senden olana sahip çıkmak gerek! 

Eğer bunu kendinize yakıştıramıyorsanız,
eğer siz artık bu sese sağır kalmak istemiyorsanız,​
lütfen bu soydaşlarımızın vatandaş olmalarını destekleyin. 

Mehmet Alp
13 Temmuz 2016

...

Petition · Ahıskalı Türklere Vatandaşlık Verilsin · Change.org

Türkiye Cumhuriyeti yetkileri, özellikle de Dışişleri Bakanlığı'ndan konuyu dikkate alarak Ahıskalı Türklerin Türkiye'ye Yerleştirilmesi Ve Iskanina dair kabul edilmiş 3835 sayli kanunun tekrar gündeme getirilmesini ve Ahıskalı Türklere kimlik verilmesini talep ediyoruz.
EMEL MUHTAR'IN AZİZ HATIRASINA
Osman Gazi Köprüsü

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/