KEÇİ İLE TİLKİ (Büyüklere masallar)

20200409_105729

Not: politik mesaj içermez 

"Tilki, günün birinde, içinde su bulunan bir kuyuya düşmüş. Kuyunun içinde oraya buraya sıçramış; ama bir türlü yukarı çıkamamış. Bir süre sonra orada bir keçi görünmüş. Susadığı için hemen kuyunun başına gelmiş. Eğilip kuyunun içine bakmış. Bir de ne görsün? Aşağıda bir tilki duruyor. Keçi çok şaşırmış. Aşağıya seslenmiş: 

– Orada ne yapıyorsun tilki kardeş? 

Tilki serinkanlılıkla: 

– Ne yapacağım? Su içiyorum, demiş. 

Keçi, kuyuda su olduğunu duyunca çok sevinmiş. Tilkiye: – Su soğuk mu? diye sormuş. 

Kurnaz tilki: – Hem de buz gibi, demiş. 

Keçi: – Nasıl içebilirim bu sudan? diye sormuş.

– Ondan kolay ne var? demiş tilki. 

- Hop de, aşağıya atla 

Keçi, tilkinin bu sözlerine kanıp kendini aşağıya atmış. Kuyudaki sudan kana kana içmiş. Susuzluğu geçince, tilkiye: 

– Buradan nasıl çıkacağız? diye sormuş. 

– Kolay, demiş tilki. Sen ön ayaklarını kuyunun duvarına dayayıp arka ayaklarının üzerine dikil. Ben, sırtına basarak kolayca dışarı çıkarım. Sonra da seni yukarı çekerim. Böylece ikimiz de kurtulmuş oluruz. Keçi, tilkinin dediğini yapmış. Tilki, onun omuzuna basarak bir sıçrayışta kuyudan çıkmış. Hemen ormana doğru koşmaya başlamış. Keçi, tilkinin hile yaptığını anlamış. Ardından acı acı bağırmış: 

– Ben senin kuyudan çıkmana yardım ettim; ama sen beni bırakıp gidiyorsun. Olur mu böyle? demiş. Bu sözleri duyan tilki, geri dönerek keçiye: – Sen aklını yitirmişsin ey keçi! Eğer bir gram aklın olsaydı, kuyuya atlamadan önce nasıl çıkacağını düşünürdün, demiş. Sonra da hızla oradan uzaklaşmış." Bir işe girişirken enine boyuna düşünüp tartmak gerekir. Aksi halde yaşayacağınız sürprizler kaçınılmaz olur. Sonunu düşünmeden kuyuya atlamak belki bir süre ihtiyacını karşılar fakat daha sonra? Keçi kendi çıkarı   için kuyuya atladı suyunu içti amacı oydu onun. Tilkinin derdi kuyudan çıkmaktı. Kuyuda hapsolan tilki kurnaz. Keçiyi kuyuya beka diyerek çekti ve kendi bekasına kavuştu. 

Tilki bu. Elbette dikkat etmek gerekir keçiliğe ne gerek var? 

Kendini çok akıllı zanneden keçi bir yudum su için ömür boyu oradan çıkamayacak tilkiye yardım etmiş oldu. Diyeceksiniz ki keçi bilmiyordu. İyi niyetiyle tilkiye yardım etmiş oldu. Olmaz kardeşim kime ne zaman nasıl yardım edeceğini bileceksin. 

Unutmayalım gereksiz iyi niyet ve merhamet ihanetin ilk basamağıdır. 

Kuyuya girerken düşünecektin ey keçi kardeş. Bu tilkiye güven olur mu diye? Hadi akılsızlık ettin kuyuya atladın. Peki niye kendini değil de tilkiye önce kurtulma hakkı verirsin keçi? Yok keçi kardeş yok. Bahane uydurma artık. Kendi isteğimle bir damla su için kuyuya girdin. Keçilik yaptın işte. Keçi inadı derler ya işte o damarın tuttu. Keçi kardeş kuyuya hapsoldun tilki aldı başını gitti. 

Geçti Bor'un pazarı artık. 

DOĞAN AY

AKİF ZEKİ, MUHTEŞEM BİR ADAM
KANAL HAREKATI VE SİNA CEPHESİ ÜZERİNE KISA BİR DE...

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/