GECENİN KİTABI

istanbuldaisgalyillari

İstanbul'da İşgal Yılları, İsmail Hakkı SUNATA

Bundan tam 100 yıl önce İstanbul işgal altındaydı. Hatta 100 yıl önce tam bugün Alaşehir, Akhisar, Salihli işgal edilmişti...

İstanbul işgal altındaydı ancak bir yandan da devam eden hayat vardı. Bu kapağını paylaştığım anıların sahibi de o yıllar Hukuk fakültesi öğrencisiydi.

İşgal günleri bir yandan da Anadolu'da kıpırdanmaların başladığı dönem. Yani Milli Mücadele'nin temeli atılmaya başlanıyor tan 100 yıl önce... Malumunuz, 19 mayıs 1919 Samsundan başlayan bağımsızlık çalışmaları yavaş yavaş örülüyor Anadoluda.

Kimisi Anadolu'da bir şeyler yapmaya çalışırken kimisi de İstanbul'da imkanları çerçevesinde bir şeyler yapmaya çalışıyor.

O günleri Halide Edip; "Türkiye'nin istiklal ve hayat hakkını alacağı güne kadar hiçbir korku, hiçbir meşakkat önünden kaçmayacağız." der

Şükûfe Nihal Hanım ise o günleri şu satırlarla anlatır;

"İstanbul'u artık resmen işgal altına alan kuvvetler, o gece Darülfünun'a da girmişlerdi. Salonlarda, koridorlarda dolaşan kara derili, Hint askerler (...) 'sizi böyle keseceğiz, sizi böyle vuracağız' demek ister gibi işaretler yapıyorlar, korkunç korkunç sırıtıyorlardı"

O dönemde bir yanda Darülfünun öğrencilerinin çalışmaları, bir yandan da gündelik yaşamda geçimlerini sağlamaya çalışan memurların maaş alamama sorunları vardı. Milli mücadelede cephelerde elde edilen her zafer İstanbul'da sevinç yaratır, her geri çekilme haberi de hüzün doğururdu. Diğer taraftan yoğun dezenformasyon faaliyetleri de söz konusuydu.

İşte o günleri yaşayanlardan bunları okumak çok önemli: Nereden nereye gelindinin öyküleri bunlar.

Bu anı kitaplarını lütfen okuyun, çocuklarınıza da okutun ki gelecek kuşaklar bu ülkenin değerini anlasın.

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

HER TELDEN ÇALAR, HER ŞEYİ BİLİR Mİ REKTÖRÜMÜZ?
ONLARIN PARTİSİ YAŞAYACAK

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin