''Bu millet'' meselesi ve İbrahim milleti

''Bu millet'' meselesi ve İbrahim milleti

En iyisi sen bir ayran iç kendine gel. Rakı, bir Türk içkisi olduğu gibi ayran da yine Türk icadı bir içeceğimizdir HAYIR HAYIR onlar da İbrahimi değil. Yani anlayacağın riis, bu millet, o sandığın millet değil. Türk milleti'dir.

Shālôm ʻalêḵem שָׁלוֹם עֲלֵיכֶם ...

    Gayet İbranice bir selam oldu reis, seversin sen.

    Şu ''Nation'' meselesi ''Arap saçı'' gibi içinden çıkılmaz bir hal aldı artık. ''Millet'', ''Bir millet'', ''Bu millet'', ''İslam milleti'' derken iş ''İbrahim milletine'' kadar dayandı.

    Şöyle bir tarihi yokladım da bizim atalar arasında ne İsmail var, ne de İshak. Tanrı bize hiç toprak vaadinde bulunmadı, biz hep bileğimizin hakkı ile kazandık. Bunun içindir ki hiç ''hınta'' diyip şımarmadık, zaten bize ''hıtta diyin'' diye bir buyruk da verilmedi hiç. (Bkz. Bakara-58, makara değil Bakara'ya bakılacak*).

    Cahiliye dönemi denilen vakitler de bizde hiç olmadı, hiç kız çocuklarını toprağa falan gömmedik, Araplar cahiliye dönemini yaşarken Türk'ün töresi gereği, savaşta dahi çocuk öldürülmezdi, belki de bu sebeplerden, bilinen peygamberlerin hepsi İbrahimilere gitmiş, belki de Allah, nerede lazımsa oraya göndermiştir, arz -taleb meselesinden dolayı bize pek lazım gelmemiş. Ancak sonuncusuna denk gelmişiz Onu da ''Tanrı yalavacı adı görklü Muhammed'' diyip baş tacı etmişiz.

 Sodom ve Gomorra'ya dair anlatılarımız yok, zaten dilimizde livatanın Türkçe bir karşılığı da yok ''ibni'' liğin terminolojisi de, etimolojisi de başkalarından sorulur. Bu arada ib.e demedim ibni dedim. İbni demişken İbn-i Fadlan'ın* Seyahatnamesinde anlatılan Sapık Harezmli'nin başına neler geldiğini de hatırlatalım. Hikayede Harezmli'nin biri bir Türk çocuğunu iğfal eder, mesele Oğuz beyine aktarıldığında mahkeme edilir, sapık Harezm'li ölüm cezasına çarptırılır ama hükümdar insaf edip Harezmli' den bir servet değerinde davarı kefaret olarak alır. Eğer ölüm cezası uygulansaydı muhtemelen adamı iki ayağından iki farklı ağacı yere eğerek bağlarlar sonrada ağaçları salıp adamın bacaklarını ortadan ayırırlardı. Üstelik bizde başka sapkınlıklar da yoktu, mesela (bkz.Tekvin Bab-19* Ensarcıların vakasını sorarsan, onlar Türk sayılmaz onlar ''Bu millet'' ten.

Bizde ''millet'', din üzerinde bina edilmiş bir şey değil. Türk'ün İsevisi olur, Musevisi olur, dinsizi olur, Elhamdülillah Müslümanı en çoktur. Ama hep Türk'tür. O söylemin burada yürümez. İsrail'de yürür, çünkü onlarda din aynı zamanda millettir. Araplara benzedikleri içindir ki, en az bizim Moğol'larla soydaş olduğumuz kadar, hatta daha da fazla kendilerine soydaş olan Filistin'lilerin arasına mistaravim* olup karışırlar, HAYIR neler yaptıkları çok da umurumda değil.

İbrani istersen örneğin Gürcistan'da var, dağ Yahudileri falan. Ama biz Gürcüleri Dedem korkut hikayelerinden biliriz, hani bizimkiler ''azgın dinli kafir'' üstüne at tepiyorlar ya oradan. Ben Türk'üm, hanım da Türk'tür, haliyle çocuk ta Türk olmaktan kurtulamadı. HAYIR yine İbrahimi değil. Sonuçta İbrahim Halilullah'tan sulbünü değil, putları kırdığı baltayı devraldık emaneti bizdedir. Yani Soma'daki vatandaş ta ''İsrail dölü'' falan değil anlayacağın. Bizce sıkıntı yok Gürcüleri de sevebiliriz.

Benzer yönlerimiz de var, mesela ''deve''. Bizim yörüklerde de deve olur ama bizimkiler çöllerde son model jiplerle yarıştırmazlar,develeri biribiri ile güreştirirler. HAYIR yerlere kadar uzun, beyaz entari ile dolaşmıyoruz. Ata rahat binmek için binlerce yıl önce pantolonu icad ettik, bak kurganlardan çıkan mumyalaşmış atalara, hepsi pantolonlu. HAYIR onlar da İbrahimi değil. Örneğin bizim Selçuklu'da sekiz köşeli yıldız var, ama HAYIR İshtar* yıldızı değil, (Okuyucuya not: HAYIR, metin içinde kelimelerin yanına kondurduğum yıldızlar Davut yıldızı değil, yabancı gelirse gugul amcadan bakılsın diye.)

Bizim bayrakta ay yıldız var, ama Sin ,İştar, Baal, Marduk ya da ne bileyim Al-ilah'ın kızları Lat, Menat, Uzza falan değil. Ay yıldız, bizim kadim kün ay tamgasıdır. Çok eskiden taşlara vururdu atalar ay yıldızı.

''Bu Milleti'' ille de bir yere eklemleyeceksen ''Din'' den değil, ''Dil'' den yürü bence. Bizim dil var mesela, biz ona Türkçe diyoruz, sondan eklemeli, Ural- Altay dil grubundan. Birde türkümüz vardır ''Eklemedir koca konak ekleme'' diye, ama o da ''Türkü''. HAYIR o da Semitik değil.

Türk milleti demekten bu kadar imtina etme, Türk milliyetçiliği boyun ne kadar uzun olursa olsun ayağının altına alabileceğin bir şey de değil, mantar falandır o, milliyetçilik olsa duramazsın. Bir doktora görünmekte fayda var.

Edepsiz sözlerimiz var ''İç şarabı şey et Arabı'' gibi bir şeydi ama o da biz Türklere mahsus bir edepsizlik. Normalde bu kadar edepsiz değilim ama yerinde olunca da akıp gidiyor ne yapalım, yazının sonu gelmişken sarkazmın dibini ehmaanan sıyırmadan olmazdı.

En iyisi sen bir ayran iç kendine gel. Rakı, bir Türk içkisi olduğu gibi ayran da yine Türk icadı bir içeceğimizdir HAYIR HAYIR onlar da İbrahimi değil. Yani anlayacağın riis, bu millet, o sandığın millet değil. Türk milleti'dir.

Dipnot: Şu yazdığım yazıdan başka maksatlar çıkarıp gücenecek olan varsa, ''Pis Türk, Arap'a Gürcüye sokmuş çıkarmış'' diyecek olan varsa, bir tarafından okumayı bırakıp, gözüyle okusun lütfen. Kimsenin dinine, ırkına saygısızlık etmedik, doğru ne varsa onu söyledik. Tüm milletlerin insan olmaktan ötürü ayrı güzelliği olduğu gibi, ayrı ayrı pislikleri de vardır,''Yaradılanı, Yaradan'dan ötürü severiz'' kimsenin şüphesi olmasın. Ama biz utanılacak bir şey yapmadık, adımızı anmaktan imtina etmek ne diye ? Ne bu, ne şu, ne de o millet değiliz, Türk milletiyiz, muhtarlara da aynen böyle söylensin...

Bir de şarkı armağan edip öyle bitirelim, İbrahimi milletinden İshak oğullarının, yine İbrahimi milletinden Filistinli İsmail oğullarının ülkesini işgal ettikleri zamanlarda yanlış bilmiyorsam askeri marş olarak yazılmış bir İsrail şarkısı, melodisi çok tanıdıktır. Çok da güzel şarkıdır.


Telif Hakkı

© Emrah Ece @ tahtaPod.com @ Tüm hakları saklıdır.

Lidere Sadakat?!
EBS BALTAYI TAŞA VURDU

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/