PERU NERE?

peru_nere

Pasifik Okyanusu kıyısında yer alan Peru, yüzölçümü bakımından Güney Amerika'nın en büyük üçüncü ülkesidir. Ülkede önemli miktarda gümüş, bakır, kalay, cıva, lityum ve altın kaynakları vardır.

Benim çok sevdiğim, halkını kendime yakın bulduğum bir ülkedir. Facebook üzerinden iletişimde olduğum kaktüsçü Peru'lu dostlarım vardır.

Biliyorsunuz dünya artık kocaman bir köy. Teknoloji sayesinde bu köyün neresinde bir olay olduysa ilgilileri ve meraklıları tarafından öğreniliyor.

Bu ülke bugün bir siyasi krizde, 5 gün önce geçici göreve getirilen (bir kongre darbesi olarak görülüyor bu göreve getiriliş) devlet başkanı Manuel Merino, protesto gösterileri nedeniyle istifa etmek zorunda kaldı. Bu gösterilerde iki genç Perulu yaşamını yitirdi. 

Merino istifa edince kurduğu kabinedeki bakanlar da istifa etti (Listeye baktım da orada KADIN BAKANLIĞI adı altında bir bakanlık varmış)

Merino'nun istifasını kabul eden Kongre, yakında toplanacak.

Peru ordusu ne yaptı? 
  •  Protestolar sırasında işlenen şiddeti (polis şiddetini) reddettiğini ifade ettiler. Buna ek olarak, çatışmalara barışçı bir çözüm bulmaya çağırdılar. 
  • Ayrıca, temel hak ve özgürlüklerin, demokrasinin, hukukun üstünlüğünü savunmak için tüm araç ve imkanlarını ortaya koyacaklarını teyit ettiler. 

Yani ordu bir kongre darbesi ile başkan seçilen Merino'nun yanında olmadı, göstericilerin yanında oldu. Perulu sanatçılar aydınlar da halkın yanında yer aldı. 

Bakalım daha neler olacak, PERU demokrasisi bizden daha iyi bunu biliyorum. Bu kriz bitecek ve demokraside daha ileri bir düzeye gelecekler. PERU 'nun güçlü bir ülke olmasını, protestolarda insanların ölmemesini diliyorum.

ON BEŞ GÜNLÜK ANAYASA DEDİKODUSU
SOLLA SAVAŞ - KURT KAPANI

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/