By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/

BAŞLIKSIZ

"1960'lı yıllarda Amerikalılar Türkiye'de eski halı ve kilim toplarlardı. Öyküde bir Amerikalı, yanında bir Türkle bu işi yapıyor. Bir köye geliyorlar. Çeşme başında bir köylü oturmuş, yanında da kör topal yaşlı bir eşek. Ama eşeğin üstünde bir kilim parçası var, değer biçilmez. Bu işin uzmanı Amerikalı çarpılıyor. Yanındaki tercümanla konuşuyorlar. "Bu köylü kurnazdır, kilime talip olursak fazla para ister. Eşeği satın alalım," diyorlar.

Eşeğe talip oluyorlar. Köylü, "bu topal eşek bir işinize yaramaz," diyor. Çok ısrar edilince de, normal bir eşek fiyatının on katını istiyor. "Babamdan yadigar," diye diretiyor. Al takke ver külah, köylünün istediği parayı veriyorlar. Eşeğin yularına yapışıyorlar. Alıp götürürken köylü elini uzatıp kilim parçasını alıveriyor.

Amerikalıyla tercümanı şaşırıyorlar. "Yahu, bıraksaydın o kilim parçasını," diyorlar.

Köylü de, "eğer kilimi size bırakırsam, bu kör eşeği bu fiyata bir daha nasıl satarım," diye yanıtlıyor.

Adamlar bozuluyorlar. Arkalarında eşek, süklüm püklüm yola koyuluyorlar.

Köylü arkalarından bağırıyor: "Eşeği fazla uzaklarda bırakmayın, geri getirmesi zor oluyor."

Uyanık siyasetçi bunlar. Kaşla göz arasında doğal sit alanları imara açılır. Millete corona virüs ile uğraşıp evde kal derken kanal Istanbul ihalesi yapılır. Bilim kurulu toplanır saatlerce ne konuşurlar belli olmaz. Sağlık bakanı m.kutlu okuyun diye virüs akşamlarında reklam kokan hareketler yapar.

Millet uyanmazsa bu iş böyle devam eder gider.

Millet uyanır mı?

Aslında uyanık bir milleymişiz bir zamanlar. Hani eskilerin ARİF dediği türden. Sağduyusu güçlü. Diploması olmasa da uzak görüşlü.

Bizim köylü de uyanıkmış bir zamanlar. Öyle kuru gürültüye papuç bırakmazmış aslında. Katakulli yapmayı sevmez bizim köylü.

Peki ne oldu da bu millet uyudu/uyutuldu?

Bu sorunun cevabını bulmazsak hikayedeki köylü gibi olmayı daha çok bekleriz.

Doğan Ay 

Çok Geç Olmadan Salgınla Mücadele İçin Ciddi Tedbi...
​YALANLAR VE YANLIŞLAR

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış