KIRGIZİSTAN'DA UYGURLAR ÇİNE TESLİM EDİLİRKEN MİLLİYETÇİLER BÜYÜK TÜRK BİRLİĞİYLE ALDATILIYOR

KIRGIZİSTAN'DA UYGURLAR ÇİNE TESLİM EDİLİRKEN MİLLİYETÇİLER BÜYÜK TÜRK BİRLİĞİYLE ALDATILIYOR

Türkiye ziyaretinde Turancılıktan Türkçülükten bash eden Kırgız cumhur başkanı Atambayevin ülkesinde Uygurlara yapılan muamele ne Türklüğe sığar ne İnsan haklarına güya Kırgizistan demokratik seçimlerin olduğu tek Batı Türkistan cumhuriyetiydi.

Kırgızistan'daki vahim durum, yakalanan Uygur Türkleriin hükümetin dahi haberi olmadan sınır kentlerindeki emniyet amir ve memurlar tarafından para karşılığı direk Çin'e teslim edilmesi.

Hükümetin haberi olanlar ise bizzat hükümet olarak Çin'e teslim ediliyor. Kırgızistan'da bir nevi ''kafatası avcılığı'' başladı. Uygur Türklerini yakalamak bir nevi geçim kaynağı oldu.Bu mu sizin aynı candan aynı kandan dediğiniz Kırgızistan ?
Bu mu sizin onlar da Türk dediğiniz milliyetçi duygularla sevgi beslediğiniz Kırgızistan ?

Kırgiz Parlamenter : Uygur ve Özbeklerin Teslim edilmesi İnsanlık ve Hukuk dışı
Özgürlük (Azatlık) Radyo'suna konuşan Kırgizistan Parlamentosu üyesi Çolpan Yakubuva Uygur iş adamının Çin'e teslimi ile ilgili olarak Kırgiz hükümetini kınadı ve tepki gösterdi. O, şunları ifade etti , " Uygur iş adamının Çin'e gizlice teslim edilmesi Kırgiz yasalarının çok ağır şekilde ihlal edilmekte olduğunun bir kanıtıdır.Aslında yasalarımıza göre bu Uygur iş adamı her hangi bir suç ile itham ediliyor ise, önce yargılanmalı ve Kırgizistan yasalarına göre cezalandırılmalı idi. Hükümetin ve bağlı yetkililerin bu yasal yolları ihlal ederek kendi başlarına ve keyfi olarak Kırgiz devletinin güvencesi altında yaşayan bir insanı gizlice kendi istedikleri bir devlete(Çin'e) teslim etmeleri insanlık ve hukuk dışı ve bir uygulamadır ve asla kabul edilemez."dedi.
Kırgizistan önde gelen insan hakları ve hukuk aktivisti Avukat Azize Abdurresulova da bu tür yasa dışı gizlice geri verme ve teslim etme olaylarının Bişkek yönetimince sık sık tekrarlandığını belirterek tepki gösterdi ve şunları söyledi : "Kırgiz yasalarını uygulama ile görevli güvenlik elemanlarının bir kısmının para düşkünü ve rüşvetçi oldukları biliniyor.Bazı kişiler yasa dışı karanlık güçler ve ülkelerden aldığı rüşvet paraları karşılığında bu ve benzeri insanlık ve yasa dışı icraatlara imza atıyorlar. Kırgizistan güvenlik yetkililerinin yardımı olmadan Çin veya başka bir ülkenin bu tür kaçırma ve teslim alma eylemlerini tek başlarına gerçekleştirmeleri çok zor ve hatta imkansızdır. Kırgizistan yönetimi onlarca kişiyi şimdiye kadar Terörislikle suçlayarak katletti.Bu kişilerin terörist oldukları yolunda yargı kararı var mı dır ? Kırgizistan yönetimi bu iddialara cevap veremez. Kırgizistan Milli Güvenlik Servisi günümüzde bir iblis ve şeytana dönüşmüş bir teşkilat haline gelmiştir." Şeklinde konuştu.
Bundan önceki Uygur İş adamlarının aniden koybolması ile ilgili olarak Oş Emniyet Müdürlüğü'nün 10.Kısım olarak adlandırılan İstihbarat ve Güvenlik Şube biriminde çalışan Bekcan Acıkuluv bu aniden kaybolma ve sonrasında Çin'e teslim edilmesi suçu ile göz altına alınmış ve tutuklanmıştı.Bekcan Acıkuluv'un kaybolma olayının olduğu gün Celalabat kentinde olduğu ve bu işlemi bu kentte gerçekleştirdiği anlaşılmıştı.Daha sonra bu kaybolmalar bir süreliğine durmuştu.
Uygur Türklerinin Kaybolmaları ve Çin'e Teslim edilmeleri yıllardır devam ediyor
Şanghay İşbirliği Örgütü'nün Güvenlik Birimi'nin merkezi Bişkek'te bulunuyor.Çin'in en rahat olduğu ve Çin istihbarat elemanlarının en engelsiz ve rahat hareket ettikleri bir ülke olarak biliniyor.Hatta bu kayabolma ve Çin'e kaçırma operasyonlarını Çinli Ajanların bizzat gerçekleştirdikleri söyleniyor.
Uygur Türklerinin Kırgizistan'da aniden yok olmaları ve daha sonra Çin hapishanelerinde ortaya çıkmaları yıllardan beri devam eden bir gerçek. Kaybolan bu Uygurlar genellikle Çin'e gizlice teslim ediliyorlar ve daha sonraları Çin hapishanelerinde olduğu açığa çıkıyor veya bir çoğu Çin İşgal yönetiminin İşkence uzmanlarının envaiçeşit Çin işkenceleri altında hayatlarını kaybediyor. Ölenlerin cenazeleri daha sonra ailelerine teslimi ediliyor.Bu şekilde kaybolanların akibeti açığa çıkmış oluyor.
Kırgizistan Çin ile stratejik ilişkilerinin bozulmaması için sürekli kendilerine sığınan Uygur Türklerini Çin'e gizli ve açık şekilde insani ve dini teamüllere ve uluslar arası anlaşmalara aykırı bir şekilde teslim etmekten çekinmiyor. Bu ülkenin ikili ve güvenlik konularında Çin ile arasında yazılı olmayan ve özel anlaşmalar olduğu söyleniyor.Bu ülke ülkesinde yaşayan Kırgiz vatandaşı olan Uygur Türklerine Çin'in talebi ile baskı uygulamaktan çekinmiyor. Onların demokratik ve temel insan haklarından olan fikir ve ifade özgürlüklerini sürekli baskı altına alarak ihlal ediyor ve yasaklıyor. Başkent Bişkek başta Celalabat,Oş gibi şehirlerde önemli miktarda Uygur Türkleri yaşıyor.Resmi rakamlara göre 60 bin ve mahalli kaynaklara göre ise Kırgizistan genelinde 200 bin civarında Uygur Türkü yaşadığı belirtiliyor.
Uygurların sosyal ve kültürel değerlerini korumak yaşatmak için kurulan bir çatı Örgüt olan "Kırgizistan Uygurlarının Birliği(İttifakı) Dereneği'nın merkezi ise Bişkek'te faaliyet gösteriyor.
15 Temmuz Darbe girişimi sonrası Kırgizistan'da yaşayan Uygur Türklerinin Türkiye devletimize destek ve bağlılıklarını ifade etmek için Bişkek ve civarında yaşayan Uygur Türkleri Türk Büyükelçiliği önünde ellerinde Türk bayrakları olduğu halde destek gösterileri yapmışti.Uygur İttifak Derneği Başkanı Artıkhacı Haciyev başakanlığında bir heyet Türkiye Büyükelçiliği ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulunmuş ve Şihetelerimiz için kur'an tilaveti yaparak baş sağlığı dilemişti.
Uygur Aydınların Kitapları Toplatılıyor ve Yasaklanıyor
Kırgizistan'ın tam manası ile Çin'in arka bahçesi konumuna getirilmiş bir durumda olduğu iddia ediliyor.Çin'in her arzu ve talebinin bu ülke yöneticileri tarafından anında yerine getirildiği söyleniyor. Çin yönetiminin isteği ile bu ülke'de Kırgizistan Vatanadaşı olan Uygur Türklerinin bütün faaliyetleri sıkı şekilde kontrol ve gözlem altında tutuluyor. Bişkek'te yaşayan Uygur İnsan hakları Aktivisti ve Hukukçu Av.Tursun İslam'ın yazdığı ve 04 Şubat 2011'de yayınladığı "Çin,Dünya Barışını Tehdit Ediyor" adlı kitabı ile yine bir Uygur Türkü Eski parlamenter Nur Muhammed Kencioğlu'nun Karahan Nur ile birlikte "Ben Uygurum = Men Uygurmen" adı ile 09 Temmuz 2014'de yayınladıkları kitaplarının dağıtımı,satışı ve bulundurulması Kırgizistan Yönetimince yasaklanmıştır.
Kırgızistan cumhuriyeti çinin adeta uydusu olmuş, Kendi soyundan Türkleri Çine teslim etmek ne demek?
Bunu Kırgızistan Mankurt yöneticileri cevaplamalı..Türkün,Türke yaptığını, Türklüğün düşmanları yapmadı,bu ne ihanettir.
Milliyetçiler bu tabloya iyi bakmalıdır. Konu Turan birliği, Büyük Türk Birliği ise bu tabloda bir yanlışlık yok mu sizce.

Elinizde gücünüz kuvvetiniz var. Milletler arası görüşme yapıyorsunuz. Türk cumhuriyetlerinin diktatör liderlerini öve,öve bitiremiyorsunuz. Birinizde çıkıp şu satılmış liderlerlere neden Uygurları Kominist Çin'e satıyorsunuz.Diye soru sormuyor?

Neden Uygurlara Türkiye için vize vermeyip zorluk çıkarıyorsunuz demiyor ?

Neden Türküz deyip de Türk kardeşinizi Kızıl Çine teslim ediyorsunuz ?

Neden Çin devlet başkanına Altın tabanca ve Liyakat ödülü, onur ödülü veriyorsunuz ?

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Kadının Aile ve Toplumdaki Yeri Üzerine - Türk Mil...
Bahçeli, Çin liderine devlet nişanı vererek MHP’yi...
 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin