GERÇEĞE DOĞRU

GERÇEĞE DOĞRU

Piri Reis: Doğrudur ama eksiktir Oğuz Han. Bölgede yaşayan halk kuşatma sırasında düşman kuvvetlere yardım etmiştir. Yardım etmekle kalmamış Ordugaha haberci gönderip boyunduruk altında yaşamaya devam etmek istediklerini bildirmişlerdir. Bende bunun cezası olarak askerlerime şehri yağmalattım ihanetin cezasını insaflı olarak uyguladım.

Kubad Paşa: Size o adanın alınması emri kim tarafından verildi Piri Reis? Bunları da anlatın kimin doğrudan emrini çiğnediğinizi anlatın? O adanın stratejik önemi çok büyüktür. Tarih boyunca İngiltere Portekiz ve biz Osmanlıların neden o adayı almak istediğini bilmez miydin? Adını verdiği Hürmüz körfezi İran anakarasına ok atımı uzaklıkta. Gücü zayıflayan Portekiz'in Müslüman tüccarlara kurduğu baskıyı ortadan kaldıracak ve Müslüman tüccarların rahat rahat Basra yolunu tekrar kullanabileceklerdi. Sağlayacağımız üstünlüğü ve adanın alınma emrini Bizzat Sultan Süleyman Han sana bildirmediler mi?

Piri Reis: Oğuz Han cevap hakkı istiyorum.

Oğuz Han: Bekleyin konuşma bitsin vereceğim.

Oğuz Han: Ekleyeceğiniz bir şey var mı Kubad Paşa?

Kubad Paşa: Oğuz Han Piri Reise verilen görev Basra'ya fark edilmeden geçip benim askerlerim ile donanmasını birleştirip Hürmüz'ün üstüne yürümekken zenginliği ile bilinen bir şehri kuşatıp üstüne üstlük yağmalamak ve kendini açık etmek emre itaatsizlik değil midir?

Oğuz Han: Durumla ilgili geçerli açıklamanız nedir Piri Reis?

Piri Reis: Elbet vardır bu gafilin görmediği sebeplerimiz Oğuz Han! Tecrübe mi tüm dünya bilirde siz bilmez misiniz?

Tonyukuk: Kimsenin bilgisini veya tecrübesini tartışmıyoruz. Piri Bey Siz olanları şahit gösterebileceğiniz şekilde anlatın. Ortada isnat edilen bir suç var savunma makamı olarak sizin bilgi veriyor olmanız gerek.

Piri Reis: Her biriniz eski hanlarımız ufuk açan atalarımızsınız. Ben hiçbir zaman Devlet-i ebed müddet mefkûresinden ayrılmadım. Siyasi olarak bakmadım milletime ve al-i Osman'a hizmet için çalıştım. Bizim husumetimiz Kubad paşa ile eskiye dayanır. Ayrıca bilesiniz ki on beş bin kişiyi kadırgaya bindirirseniz çok ses çıkar. Bu tür bir seferin fark edilmemesi o günün koşullarında zaten mümkün değildir.

Oğuz Han: Peki size verilen hedef Hürmüz iken Maksat'ı alıp çevre adaları vurdurmanızın sebebi nedir?

Piri Reis: Aden'i aldıktan sonra Hürmüz'e yönelmişken yolda şaşırtmaca için önden gönderdiğimiz Mehmed bey kumandasında ki beş kadırgamız bir maksat gemisi ile karşılaşır ve geçirir. Bunun üzerine maksat dışında demirleyip durumu anlamak için gönderdiğimiz haberciler ile anladık ki biz şehri kuşatıp kontrol altına almazsak haber sadece Hürmüz'e değil genel valiye de gidecek ve Portekiz desteği hız kazanacak bu sebepten ani bir karar ile şehri de zapturapt altına almamız icap etti.

Oğuz Han görev verildikten sonra Kubad'ın hiçbir desteğini görmedim. Adeni aldıktan sonra Süleyman Han'ın gönderdiği ulufeleri leventlerimin morali yükselsin diye istediğimde göndermemiştir. Ayrıca Hürmüz kalesi önünde yaşananlar bahsettiği gibi kalenin düşmek üzere olduğundan uzaktır. Kalenin hakim bölgede olması daha istikrarlı atış yapmasını sağladı ve ağır kayıplar verdik tam 20 gün duvarları dövdük sonuç alamadık.

Oğuz Han: Bunun bir komutan olarak ne kadarı sizin suçunuz ona da bakmak lazım Piri Reis sizin stratejik hatalarını nice Türk yiğitlerinin kırılmasına sebep olmuş olabilir. Bahsettiğiniz Kubad Paşanın destek olmamasıyla ilgili şahidiniz var mı?

Piri Reis: Tüm gemi kaptanlarım şahittir yaptığı hainliğe.

Bilge Han: İsim verin tanık gösterin Piri Reis

Piri Reis: Oğlum Mehmet Reis ve Sancakbeyi Hüseyin Bey şahittir Bilge Han.

Devamı Gelecek Salı: MASKAT KUŞATMASI


1. Bölüm: ADEN MUHASARASI
2. Bölüm: SONUN BAŞLANGICI

Telif Hakkı

© Serdar Demirtaş | tahtaPod.com - tüm hakları saklıdır.

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

DÜNYAYI YÖNETEN OSMANLI!...
MEHMEDİM

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin