Fikirlerimiz ve Bize Aitliği

​Allah'a şükürler olsun ki şu fani dünyada sahip olduğumuz değer yargılarımız, inançlarımız var. Yani insanı yaratılmışların tümünden ayıran düşünebilme yetisinin hakkını vermeye çalışıyoruz...

​Ama şöyle bir problemimiz var. Fikirlerimizin ne kadar bize ait olduğu... Yani demek istediğim şu; Ülkücü düşüncenin kapsadığı değerlere biz sahip olduğumuz için mi Ülkücüyüz? Yoksa Ülkücü olduğumuz için mi bu değerlere sahibiz? Eğer cevabımız birinci seçenekten yana ise -ki öyle- şahısları ve kurumları birer put haline getirmenin ne anlamı var?

Mesela MHP... 

MHP Türk Milliyetçiliği için her şeydir diyebilir miyiz? Yani MHP olmasaydı dünyada Türkçülük olmazdı gibi bir iddia mümkün olabilir mi? Eğer böyle bir iddia taşıyorsak bundan 100 yıl evvel Türkçülüğün olmadığını imâ etmiş oluruz ki; o zaman da tarih bize arka tarafıyla güler.

Öyleyse bugün MHP'nin fikirlerimizle çeliştiği yerde tercihimizi neden MHP'den yana kullanma mecburiyetimiz var? Neden MHP olmasa da olur diyemiyoruz? Ya da dedirtmiyorlar... Bizim partizan tavrımız birileri için bedava ekmek, bedava koltuk, bedava makam demek mi yoksa? Neden Alparslan Türkeş "Siz nerede iseniz Türkeş orada olacaktır." şeklinde bir güvence verirken biz Bahçeli'ye karşı hep "o nerede ise biz orada" olmak zorunda kalıyoruz?

Neden?

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

YETER ULAN YETER
Devlet Ağa'ya neden muhalifim?
 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin