30 Ağustos !..


19 Mayıs 1919'da Anadolu'ya çıktığında kimse bu genç subaydan bu kadarını beklemiyordu. Milletin mücadele ruhunu tek bir beden de topladı, azim nedir cihana gösterdi !

​Ümitsiz milleti ümitlendirdi, tasasız devlet erkânını saf dışı bıraktı, genelgeler yayınladı, savaşlar kazandı, meclisi kurdu ve sonunda Büyük Taarruzu planladı ...                                                          Çanakkale kahramanı Mustafa Kemâl, Çanakkale'de gördüğü milletin dinamizmini 19 Mayıs'ta ülkenin her tarafında harekete geçirdi.

Milli mücadele çetin geçti, Sakarya'da kesin zafer kazanılmasına rağmen tereddüt gösteriliyordu ! Kulisler kuruluyor, her yerde ne yapılacağı tartışılıyordu. Maddi imkânsızlıkların giderilmesi adına millete başvuruldu, millet elinde avucunda ne varsa bir çorap dahi orduya verdi. Gâzî Paşa bu savaştan zaferle çıkılacağından o kadar emindi ki milletten alınanların tek tek, isim isim not edilmesi için emir verdi, milletin böyle bir arzusu olmadığını bilmesi onu daha da cezbetti ...

Kâzım ve Fevzi Paşa'larla yaptığı istişare sonucu Güney ve Doğu cephelerini kapatıp hepsini İsmet Paşa'nın emrindeki Batı cephesine çekti. Artık ateş kor kor yanıyordu, Türk için düğün olan savaş Türk'ün ruhunu okşuyor, sabırsızlanıyordu ...

Tarih 26 Ağustos'u gösterdiğinde Kocatepe'deki yerini aldı, toplarla vurduk, tüfeklerle savurduk, süngülerle devam ettik ve Tınaztepe, Belentepe, Kalecik ve Çiğiltepe'yi ele geçirdik .

27 Ağustos Taarruz'un ikinci günü tan atarken bütün cepheler harekete geçti.

Ey şanlı ordu, Ey şanlı asker !

Allah Allah nidalarıyla insanüstü bir çabayla, Tanrı dağında uluyan Bozkurt'un sesini içine işlemiş yüce Türk ordusu Afyon'a girdi, Gâzî Paşa karargâhını Afyon'a kurdu...
28, 29 Ağustos Taarruz'un üçüncü ve dördüncü günleri de aynı hareket, hararetle devam etti. 29 Ağustos gecesi Mustafa Kemâl Paşa komutanları topladı hareketin durmaksızın ve kararlılıkla devam ettirilmesi düşmanın kaçış yolarının kapatılması hususunda karar aldılar ve 30 Ağustos yüce Türk milletinin milâdı oldu, kesin Türk zaferi yedi düvel tarafından kabûl edildi. 

Gâzî Mustafa Kemâl Paşa yeni bir yön belirledi, Türkiye Cumhuriyeti'ni kurdu ve ebedî Başkomutanımız, Başbuğ Atatürk oldu ! 

Nice 30 Ağustos'lara hep birlikte.

Tanrı Türk'ü korusun ...

Telif Hakkı

© Ahmet Yekta @ tahtaPod.com | Tüm hakları saklıdır.

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

Yenikapı heba edilmeyecek bir fırsattır
KARŞILIKSIZ SEVENLERİN ZAFER GÜNÜ: 30 AĞUSTOS

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin