YENİ ZELANDA ARACILIĞIYLA 

20190316_082535

Terörün tanımı ve beslendiği kaynakları o terör belasının oluştuğu düşünce iklimini iyice kavramak gerek. 

Terörizmin asıl ve öncelikli amacı nedir?
Niçin bu eylemler yapılır? 

Bu soruların cevapları bulunmadan hamaset yapmanın terörü önleme konusunda bize hiçbir yarar sağlamayacaktır. 

Öyle ise terör örgütlerinin amacıyla işe başlamak gerekir.
Terörün birincil hedefi :"Bir davaya veya siyasal bir oluşuma dikkat çekilmesidir. Bu "dikkat çekme" şiddet eylemleri neticesinde toplumda oluşturulan korku ve dehşet havası ile sağlanmaktadır. Kitle iletişim araçlarının sağladığı imkanlardan da yararlanan terörizm, yarattığı korku ve dehşet ile bir bakıma yandaş toplamadır." 

Bu anlayış her türlü terörü desteklemektedir. "Benden yana mısın, değil misin?", "benden değilsen düşmanımsın", "düşmanımsan hedefimsin", "senin yaşama hakkın yoktur." şeklinde belirtilebilecek, "taraf olma" çağrısında bulunmaktadır." Terörizm, bu söylem ile toplumu şiddet ortamına çekmekte ve toplumun şiddet yoluyla siyasallaşmasına, kutuplaşmasına yol açmaktadır. 

Bu kutuplaşma önceleri basit toplumdaki kutuplaşmalar da zihinsel ve duygusal yönden bölünmüş "çatışan tarafları" ortaya çıkarmaktadır. Çatışan tarafların ise toplumun birlik ve bütünlüğünü bozacağı, dolayısıyla terörün amacına hizmet edeceği açıktır. Bugün siyasetin dili bu çatışmayı ateşleme üzerine kurulmuştur. 'Benden değilsen kötüsün hainsin bekayı tehlikeye atıyorsun'. 

Terörizm ancak kendi şartlarına uyan iklimlerde doğar gelişir ve buyur.Bu işi islami terörizm, batılı terörizmi diye ayrıştırmak işi kolaya atmaktır. Terör bu sefer Yeni Zelanda'da çirkin yüzünü gösterdi. 50'ye yakın insan hunharca katledildi. Aslında Yeni Zelanda katliamından çıkarmamız gereken çok büyük dersler var. 

Olayı basit hamaset ile değil sağduyulu bir şekilde değerlendirmemiz gerekir. Yıllarca terörle yatıp terörle kalkan bir ülke olarak daha dikkatli olmamız şart. Ülke olarak yönümüzü birlik beraberlik kardeşlik duygularına dönmenin mutlaka bir yolu vardır. Yoksa terör sadece eline silah alıp insanları katletmek değildir. 

Terörün başka boyutları da vardır unutmayalım. 

Yeni Zelanda'daki kanlı katliamı lanetliyor ölenlere rahmet diliyorum.

Esen kalın.

Doğan Ay

EKSİ BÜYÜME...
Hercai

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/