İNSANLIK ve İYİLİK

"Ben lokantada oturmuşken telefonla konuşan bir adam birden sevinç çığlıkları atmaya başladı. Konuşmasını bitirdikten sonra garsona:
-Burada olanlara hepsine benden pilav üstü kebap ver! 18 yıl aradan sonra baba olacağım!
Bir kaç gün sonra aynı adamı sinemaya giderken elinde 3-4 yaşında bir çocukla bilet kuyruğunda gördüm. Çocuk ona baba diyordu. Adamın yanına gidip o günkü işinin hikmetini sordum.
Adam utana sıkıla olayı anlattı.
-O gün yan masada yaşlı bir çift vardı.
Yaşlı kadın menüye baktıktan sonra eşine: 'keşke bu gün pilav üstü kebap yiyebilsek' dedi. Kocası da hanımının yanında utanarak ancak çorba alacak paralarının olduğunu söyledi. Bunu duyunca üstüme kaynar su dökülür gibi oldu. Ben de o yapmacık telefon konuşmasıyla onlara pilav üstü kebap almak istedim.
Ben adama:
-Peki niye herkese yemek verdin?
Adam ciddileşerek:
-Ben bütün malımın gitmesine razıyım ama bir insanın izzeti nefsinin rencide olmasına razı değilim. Eğer o yaşlı adama açıktan yardım etseydim hanımına karşı çok mahcup olacaktı. Ondan dolayı öyle yaptım."
Hayatta, iyilik ve kötülük hikayesi hep olacak. İyi mi – kötü mü olacağımıza, bilgeliğin mi – cahilliğin mi peşinden gideceğimize karar vermek ise bizim seçimimiz.

İyiliği nasıl yapacağınız konusu da bize kalmış.

Sahi siz kime iyilik yaparsınız?
İnsan seçer misiniz iyilik yaparken?

Onun duygusuna, düşüncesine de bakar mısınız?

Size yakın ya da uzak olmasına dikkat eder misiniz?
Kime, neden, nasıl ve niçin iyilik yaparsınız?
İnsan olması yeterli değil midir?
Adını bilmeniz gerekir mi?

İyilik yapmak için mutlaka olması gereken bir ölçütünüz var mı? Veya sizin ölçütler dışında kalan birisine iyilik yapmayı düşünür müsünüz? Yolda gördüğünüz bir insana bir hayvana iyilik yapmayı düşünür müsünüz?

Yaşadığımız kurban bayramı süresinde iyilik deyince aklınıza sadece et mi geliyor?

Soru soru iyiyim içinde.

İyilik yaparken reklamın iyisi kötüsü olmaz der misiniz mesela?

Aslında bilerek isteyerek insan olan kötü olmayı istemez. Sadece konuyu vicdan sahibi olarak düşünmek yeterlidir. Vicdan sahibi olan kötülük düşünebilir mi? Bilerek isteyerek kötülük düşünmeyen bir insan kendiliğinden iyilik yapmaya yönlenir mi dersiniz?

İyilik yaparken yaptığınız iş kötülüğe karşı olmali. Bu insanın vicdanı ile ilgilidir. Vicdanını kullanın iyilik düşünün.

Selametle efendim.

Doğan AY
GÖRÜNEN KÖY
BAYRAMINIZ BAYRAM OLA

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/