İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ ve LUIGI Di MAIO

6E2AA4E7-DBE0-4641-B66B-A93FC004B95E

Luigi Di Maio, benim yıllardır Facebook dan takip ettiğim tek politikacı. Şu an İtalya Dışişleri bakanı, önceden ekonomi bakanıydı. Beş Yıldız Hareketi lideri aynı zamanda . 1986 doğumlu genç politikacı. Babası Antonio, neo-faşist İtalyan Sosyal Hareketi (MSI) üyesi, annesi bir öğretmen. Popüler bir tip
İtalya'da seviliyor. Çeşitli bakanlıklar yaptı ve en sonunda 5 Eylül 2019'da Dışişleri Bakanı olarak yemin etti.

Dün Libya konusunda görüşmelerde bulunmak üzere ülkemize geldi, Çavuşoğlu ile acil bir görüşme yaptı ve ülkesine döndü. Sonrasında da Türkiye temaslarıyla ilgili Facebook hesabından kısa açıklama yaptı. Şu dakikalarda da Cezayir'e gidiyor. (hesabından takip ediyorum 21 dakika önce yola çıktığını bildirdi)

Niye anlatıyorum arz edeyim. Şimdi Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmeleri aktarıp fotoğraflı paylaşım yaptıktan sonra şu ana kadar bu paylaşımı 6.700 küsur ifade almış, 800 ün üzerinde paylaşımı paylaşılmış 2100 küsur kişi de yorum yazmış: İşte gelmek istediğim konu bu. Yani Dışişleri Bakanının paylaşımına yapılan yorumlar ve ifade özgürlüğü.

Biri yazmış mesela ;

 • "Özel sektörde bir işe girerken bir özgeçmiş isterler, senin ne geçmişin var. Sen ne mezunusun ki"
  (Burada açıklama yapayım Luigi Di Maio üniversite mezunu değil, önce mühendislik okumuş becerememiş sonra hukuk fakültesine girmiş onu da bitirememiş yani diplomasız bakan)

 • Bu paylaşıma cevaben bir taraftarı da "Luigi seni akıllı ve cesur bir gençsin. birileri senin cahil okul bitirememiş olduğunu söyleyebilir ama hiçbiri senin ulaştığın hedeflere ulaşamadı, umarım politikada devam edersin, ülkenin senin rehberliğine ihtiyacı var sizin gibi dürüst insanlar gerçekten çok az var" demiş..

(Burada da bir açıklama yapayım, Bir italyan, Luigi Di Maio'nun paylaşımındaki cümlelerindeki gramer hatalarını tespit etmiş, ardından ona "kültürsüz, cahil"  vs gibi, bizde hakaret kabul edilip insanların içeriye tıkıldığı ifadeleri sıralamışlar) 

 • Mesela biri "taşş..kları yok" demiş bakan için
  (Hadi sıkıysa burada biri böyle bir laf söylesin gün yüzü göremez)

 • Taraftarlarından biri Resistere, resistere, resistere. demiş yani bizdeki "dik dur eğilme bu millet seninle "demek gibi bir şey, yani diren diren diren..

 • Bir taraftarı "Berlusconi hükümeti döneminde İtayla koyun gibi bir devletti, artık güçlüyüz , gururluyuz" demiş.

 • Bir taraftar "Nobel barış ödülü senin hakkın, seninle gurur duyuyorum. Avrupa ve tüm dünya bizi kıskanıyor. Teşekkürler Umarız 1000 yıl daha hükumete olursun" demiş..

 • Bir taraftar "İtalyan askerlerinin Afganistan ' dan çekilmesini ve askeri müdahale olmamasını istiyorum. Diyalog doğru çizgidir!" demiş destek belirtmiş.

 • Bir yorumda "asıl savaş evimizde, bir maaşla ay sonunu getiremiyoruz açız" şeklinde eleştirisini dile getirmiş

Bu yorumlar sırasında hem Luigi Di Maio taraftarları hem de karşıtları birbirine de girmiş. birbirlerine ne küfürler ne saydırmalar anlatamam. 
Bazıları kibarca, bazılar bayağı belden aşağıya...

Özetle, böyle bir ülkede yaşamayı ülkemin İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ konusunda bu düzeyde olmasını çok ama çok isterim.
Ama daha önce dediğim gibi neye layıksanız onunla 
yönetilirsiniz...

BİLGEDEN MASALLAR
KIZMIŞSIN

İlgili İletiler

 

Yorumlar (0)

Henüz Yorum Yapılmamış

By accepting you will be accessing a service provided by a third-party external to https://www.tahtapod.com/