SEVGİLİ UŞAĞUM

Sevgili Uşağum!

"Allah'ın selami tabiidur. Mektubu çok yavaş yazayrum, çünkim bilirum ki, çabuk okuyamazsun. Benden yana sual edersen, Allahuma pin şükür iyiyum, yeni pir iş puldum. Emrimde yüze yakin adam var, hepsi de sessuz sedasuz, kendi hallerinde. Ne iş puldugumu soraysan söyleyecegum patlama, mezarluk pekçisi oldum.
Bacin Emine bir uşak doğuracak, daha erkek midur, kiz midur, pelli değil.
Haçan o yüzden sağa dayi mi oldin, teyze mi oldin söyleyemeyrum. Temel emicen de tükkan açtu, o da otuza aldiğini yirmipeşe verir, sürümden kazaniyormuş öyle dedi.
Bizim köye findukçularin Temel'i muhtar seçtuk, akillu uşak da. Geçen gün hepimizu zelzeleye karşi aşi etturdu. Temel akilludur, hem de dürüsttür..
Geçenlerde bir taksinin şoförü köye varmiş, muhtari arayu, meğer yolda pir tavuk ezmuş sahibini soraymus. Muhtar Temel tavuğa pakmiş, ha pu bizden değildur, pizum köyde yassu tavuk yoktur, demiş...
Senin küçüğün Memet çok akullu bir uşak çıkti. Geçen gün tepeye varmiş, elinde bir ip sallayup duriy.. Anan, uy uşağim ne edeysun orada demiş.. O da heva turumuna bakayrum demiş. Çektum oni akşam karşuma, anlat bakayum şu hava turumu işinu dedim. Anlatti, meğer ip sallanunca havanin ruzgarli olduğunu, ip ıslaninca da yağmur yağdigunu anlaymiş.."

Uşaklar halimiz nicedir? Malumunuz önümüzde bir adet seçim var. Kimin eli kimin cebinde dolaşıyor belli değil. Ha siz orasını karıştırma diyorsanız o da doğrudur.

Ülkücüler başka başka adreslerde horon tepiyor görüyorsunuz. Hele bazıları var ki tam evlere şenlik. Sadece adaylar değil ha sakın yanlış anlamayın. Seçmenimiz de tam şenlik. Bizim köyde böyle yassu tavuk olmazdı ama. Yani eskiden olmazdı. Şimdilerde bol miktarda mevcuttur. Seçim olmadan kazanan hatta büyük şehirleri bile kazandıran adaylarımız olur da bunlara destek çıkan seçmenimiz olmaz olur mu heç. Olur elbet…

Seçimlerden sonra sizlere dayı mı denilecek hala mı işte burası tam belli değil. Neden derseniz daha demokrasimiz doğurmadı. Biraz daha sıkın dişinizi. Az kaldı doğuma. Hele bir doğum olsun ben de size dayı mı denilecek hala mı söyleyeceğim. Hemen telaşlanmayın.

Yağmur yağarsa tarlanız ıslanır yağmazsa ıslanmaz bunu da az bi bekleyiverin artık. Bu işin de kolayı var. En iyisi siz tarlanızı yağmurun yağdığı yere taşıyın. Bakın o zaman yağmurun yağıp yağmaması sizi pek ilgilendirmez inanın.

Ha uşağum unutmadan zelzeleye karşı aşı yaptırmayı unutmayın. Daha olmadı cuppeliye gidin sizi okusun..

Muhabbetle efendim.

Doğan Ay

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

MEMLEKETİN DURUMU
HOŞAF MESELESİ

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin