POLİTİK SERMAYE

Ortayasli bir çift, ergenlik çagindaki oğullarının ilerde ne olacağını anlamak için ona bir test yapmaya karar vermisler... Babası masanın üstüne 20.000.000 TL, dini bir kitap ve bir sise viski koymus, sonra karisina demis ki:

--"Bak hanim, simdi biz oturma odasina saklanip bizim oglanin eve gelmesini bekliycez.. gelince masada bunlari görecek.. eger 20 milyonu alirsa anla ki bizim oglan isadami olucak.. dini kitabi alirsa din adami olucak.. viski sisesini alirsa da sansimiza küselim, çünkü bu demek ki oglumuz tembel tenekenin biri olacak....
Ve onlar gider gitmez evin oglu gelmis... annesiyle babasi kapi araligindan izlerken, delikanli masadakileri görmüs... önce 20 milyonu almis cebine atmis.. sonra dini kitabin sayfalarini söyle bir karistirmis ve onu da almis... derken viski sisesini acmis birkaç yudum almis, "ooo nefis" diye onu da koltugunun altina sikistirmis, cikmis gitmis...... hemen ardindan annesiyle babasi odaya dalmislar.. baba cok endiseli:
--"Vah vaaaaah.... durum sandigimizdan da kötü"
--"Niye öyle diyosun bey???"
--"Bu çocuk kesin politikaci olacak...!!!"

Biraz din biraz milliyetçilik biraz da para koydun mu tamam gerisi kolay gelir.

Bizim gibi okumayan irdelemeyen sorgulamayan toplumlarda en etkili üç silah: Din,milliyetçilik ve para…

Fazla uğraşmaya gerek yok bizim ülkede seçim kazanmak için. Yeterki yüksek perdeden konuş. Kimse doğru mu yanlış mı sorgulamaz bu durumda.

Sermayesi çok bizim siyasetçinin. Köşeye sıkışınca mutlaka bir düşman bul kendine. Bol miktarda sol karşıtı söylem ortaya koy. Tarihin önemi yok. 1940larda gelişmiş politik olayları 70 yıl sonra dün olmuş gibi anlat yeter.

Nasıl olsa kimse sormaz.

Unutmadan seçimler yaklaşınca göz yaşlarınıza fren koymayın. Ne kadar ağlarsanız o kadar mağdur olursunuz ne kadar mağdur olursanız o kadar oy….

Görüyorsunuz ne kadar zengin bir ülkeyiz politik açıdan. Siz hiç bir ülkede hem kızıp hem aynı yere oy veren başka ülke gördünüz mü?

Göremezsiniz…

Biz görmeye ve yaşamaya devam edeceğiz bu kafa ile…

Doğan Ay 

×
Yayınımıza abone olun

Sayfamızda yayımlanan yazıları kaçırmamanız için yayınımıza abone olun.
Aboneliğinizi istediğiniz zaman sonlandırabilirsiniz.

EY AKIL!
Ben, Ben Olmadan

İlgili İletiler

 

 Galeri

 Blog Takvimi

Lütfen takvim görünümü hazırlanırken bekleyin